Wrocław pamięta o rotmistrzu Pileckim
Nadal trwają organizowane już po raz czwarty dni z rotmistrzem. Dziś wieczorem od godziny 19 do 21 na Placu Gołębim w patriotyczny symbol układane będą znicze w kolorach biało-czerwonym, mówi Ilona Gosiewska, prezes stowarzyszenia Odra - Niemen, współorganizatora obchodów:
- Będzie ustawiany symbol narodowy, wieczorem od godziny 19 do 21 powstanie taki zapalony symbol
Obecnie na "Łączce" na warszawskich Powązkach IPN, pod przewodnictwem wrocławskiego profesora Krzyszofa Szwagrzyka, prowadzi poszukiwania ciał pomordowanych żołnierzy wyklętych. Naukowcy liczą na to, że będzie wśród nich również Witold Pilecki.
Wydarzenia związane z Witoldem Pileckim planowane są również na jutro, mówi Ilona Gosiewska, prezes stowarzyszenia Odra - Niemen, współorganizatora obchodów:
Wtorek, środa konkursy edukacyjne, w czwartek wieczór literacko - poetyckie w klubie "Pieśniarze", a w piątek, bardzo edukacyjnie, czyli w IPN konkurs z wiedzy o rotmistrzu.
Imprezy organizowane są z okazji IV Dni Rotmistrza Pileckiego, które trwają do 25 maja, czyli do daty śmierci żołnierza.
Witold Pilecki herbu Leliwa, ps. „Witold”, „Druh”, nazwiska konspiracyjne: „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.