Dni Pionierów: Historia Oświaty na Dolnym Śląsku
Tylko w pierwszej fazie powojennego zasiedlania na Dolny Śląsk przyjechało półtora miliona osadników. W wielu przypadkach ich losy są wręcz gotowymi scenariuszami filmowymi. Dziś w Legnicy rozpoczęły się Dni Pionierów. Uczestniczący w obchodach nauczyciele zaapelowali właśnie, by w nowym programie nauczania znalazło się więcej miejsca dla spraw małych ojczyzn.
- To jest możliwe - zapewnia Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.
- To chodzi o losy dziadków, pradziadków. To są nasze korzenie. Mam nadzieję, że jeśli tych godzin historii będzie więcej, to i będzie więcej szans na to, by się zapoznać z ciekawymi latami odbudowy i zasiedlania Ziem Odzyskanych po II Wojnie Światowej - tłumaczy Kowalczyk.
Mirosława Borkowska emerytowana nauczycielka ze Żmigrodu za przykład stawia Czesława Mituniewicza. Jako 19-letni nauczyciel w 1945 roku w ciągu kilku tygodni zorganizował pierwszą szkołę w mieście.
- Były problemy kadrowe i materialne. Brak budynków i sprzętu, bo armia która wyzwalała kolejne miejscowości, stacjonowała w tych budynkach. Z ławek robiono jakieś prycze, więc wszystko było w rozsypce - dodaje Mirosława Borkowska
Do niedzieli organizatorzy zapraszają między innymi na pokazy grup rekonstrukcyjnych, spotkania z uczestnikami wydarzeń sprzed 70 lat, a także widowiska i koncerty. Udział w imprezach jest bezpłatny.
PROGRAM:
11 maja (czwartek) godz. 10:00
Konferencja organizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu pt. "Pionierskie Lata Oświaty i Kultury na Dolnym Śląsku"
12 maja (piątek) godz. 10:00
- Przegląd Inicjatyw i form utrwalania pamięci o pionierskich latach osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych
"Kroniki, wspomnienia, relacje ustne, filmy dokumentalne o Pionierach pierwszych lat osadnictwa na Dolnym Śląsku"
13 maja (sobota) godz. 13:00
- Biesiada Żołnierska
- Przegląd piosenek żołnierskich, patriotycznych i ludowych
- Pokazy grup rekonstrukcyjnych
- Pokaz historycznego sprzętu wojskowego (czołg T-34 "Rudy 102")
- Inscenizacja pr. "Szli na zachód Osadnicy" (godz. 19:00) - reż. Stanisław Melski, w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu
- Ogródek piwny "Igora"
- "Widowisko, lasery i dźwięk" - pokaz (godz. 21:00)
14 maja (niedziela)
- Msza Święta w intencji Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, Żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego, Kombatantów i Weteranów walk o niepodległość Polski
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy
- Uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych w towarzystwie orkiestr dętych
- Uroczystości oficjalne (godz. 15:00)
Biesiada osadników, kombatantów i mieszkańców regionu.
W niedzielę przed Zamkiem Piastowskim w Legnicy pojawi się również wóz satelitarny Radia Wrocław. Na relacje z Dni Pionierów zapraszamy do odbiorników po godz. 11:00.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.