Rozwój polsko-czeskiego pogranicza w ramach Programu INTERREG
Prawie połowa z 226 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego została już wydana - marszałek województwa dolnośląskiego podsumował dziś realizację programu Interreg V A. Jednym z flagowych projektów jest modernizacja dróg wojewódzkich na polsko - czeskim pograniczu. O trasie od zamku Frydlant do zamku Czocha mówi marszałek województwa Cezary Przybylski.
W programie Interreg o stronie polskiej biorą dział 3 województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie. Dotychczas rozdzielono pieniądze na realizację 63 projektów. Obecnie trwa drugi nabór wniosków.
Zasięg terytorialny Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska
Po stronie polskiej:
6 podregionów: bielski i rybnicki (województwo śląskie), jeleniogórski i wałbrzyski (województwo dolnośląskie), nyski i opolski (województwo opolskie). Do obszaru wsparcia po stronie polskiej należy ponadto powiat strzeliński (podregion wrocławski w województwie dolnośląskim) i powiat pszczyński (podregion tyski w województwie śląskim).
Po stronie czeskiej:
5 krajów: liberecki, kraloweradecki, pardubicki, ołomuniecki i morawskośląski.
Za wdrażanie polsko-czeskiego programu współpracy odpwioada tzw. Wspólny Sekretariat Interreg V-A Republika Czeska – Polska w Ołomuńcu (WS), prowadzony przez Centrum Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej (CRR RCz). To instytucja odpowiedzialna za wdrażanie Programu na poziomie operacyjnym, w tym m.in.: działania informacyjne, promocyjne, konsultacyjne i szkoleniowe na poziomie Programu, obsługę procesu naboru i oceny propozycji i wniosków projektowych, udział w ocenie wniosków, przygotowanie umów/decyzji o przyznaniu dotacji dla projektu i administrowania zmian w projektach, wsparcie Komitetu Monitorującego. Budżet Programu wynosi 226 mln EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.