Matura 2017: Język polski [ARKUSZE]

Elżbieta Osowicz, IAR | Utworzono: 2017-05-04 08:04 | Zmodyfikowano: 2017-05-04 11:25
Matura 2017: Język polski [ARKUSZE] - fot. Elżbieta Osowicz, Andrzej Owczarek
fot. Elżbieta Osowicz, Andrzej Owczarek

 

ARKUSZE EGZAMINACYJNE - MATURA 2017

Formuła do 2014 "stara matura"

Formuła od 2015 "nowa matura"

Wychodzili przed czasem i mówili, że nie było trudno. Uczniowie IX LO we Wrocławiu mają już za sobą pierwszy pisemny egzamin. Jak mówią dla nich poziom podstawowy z języka polskiego to nie był żaden problem. Jako jeden z pierwszych z sali wyszedł Mateusz Bączek. Jak mówi, tematy dotyczyły "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i fragmentu "Ziemi, planety ludzi" Antoine de Saint-Exupéry:

Maskotki i smartfony zostają za drzwiami sali, w której absolwenci będą pisać maturę. O godz. 9.00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego. Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik szczególnie przestrzega przed próbą wniesienia na salę egzaminacyjną urządzeń mobilnych:

Maturzyści powinni mieć ze sobą długopis, najlepiej czarny. Zdający mogą za to wnieść na salę chusteczki higieniczne i wodę. Licealistka z podwrocławskich Iwin która maturę zdaje w IX LO była w szkole już o godz. 7.00:

Dyrektor IX LO, Izabela Koziej od godz. 5.00 czekała na arkusze egzaminacyjne - widzieliśmy je przed rozpoczęciem matury: - Można zobaczyć z daleka, wszystkie arkusze są zafoliowane (...)

Wyniki znane będą 30 czerwca.

O tegorocznych maturach w Radiu Wrocław rozmawialiśmy dziś z dolnośląskim kuratorem oświaty, Romanem Kowalczykiem.

Posłuchaj: 

Dyrektor Centralnej Komisji egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik wyjaśnia, że obowiązkowo każdy zdający przystępuje do egzaminu z pięciu przedmiotów. Trzech pisemnych obowiązkowo na poziomie podstawowym - język polski, matematyka i język obcy nowożytny oraz dwóch ustnych z języka polskiego i tego samego języka obcego, do którego zdający przystąpił w części pisemnej.

Osoby, które ukończyły szkołę w tym roku muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy z absolwentów może przystąpić do jeszcze maksymalnie pięciu egzaminów z przedmiotów dodatkowych. "Od lat w czołówce są te same przedmioty" - mówi Marcin Smolik.

Uczniowie najczęściej do zdawania w części rozszerzonej wybierają język angielski, geografię, matematykę, biologię i język polski. Egzaminy maturalne zakończą się 26 maja. Maturzyści otrzymają wyniki 30 czerwca.

Maturzyści, którzy stwierdzą, że na egzaminie poszło im lepiej niż to oceniono, będą mogli się odwołać od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Do tej pory można było odwołać się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Od tego roku - jak wyjaśnia doktor Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - odwołanie będzie dwustopniowe. Pierwsze odwołanie absolwent kieruje tak jak dotąd do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

"I być może już na tym etapie dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej rozpatrzy takie odwołanie pozytywnie" - mówi dyrektor CKE.

"Jeżeli rozpatrzy negatywnie, to znaczy eksperci, egzaminatorzy zdecydują, że odwołanie nie zasługuje na uznanie, wówczas maturzysta ma drugi stopnień instancji odwoławczej, czyli Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy dyrektorze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej" - mówi Marcin Smolik.

Ci, którzy skorzystają z odwołania się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, będą mogli się ubiegać o przyjęcie na studia na podstawie podwyższonego wyniku z egzaminu maturalnego.

Zdjęcia
Matura 2017: Język polski [ARKUSZE] - 4
Matura 2017: Język polski [ARKUSZE] - 5
Matura 2017: Język polski [ARKUSZE] - 6
Matura 2017: Język polski [ARKUSZE] - 7

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.