Była metoda "na wnuczka" teraz okradają "na wodę"
Uwaga wrocławscy seniorzy! Złodzieje zaczęli działać nowym sposobem - udają przedstawicieli MPWiK tłumaczą, że jest awaria wody i muszą wejść do mieszkania. W ten sposób została oszukana teściowa pani Marty. Po klatce schodowej chodziły dwie kobiety, które tłumaczyły, że w wodzie jest bakteria i muszą sprawdzić całe mieszkanie:
- Poprosiły o spuszczenie wody w łazience, o spuszczenie wody w kuchni, nabranie wody do garnka. I w ten sposób uśpiły jej czujność. W tym momencie druga pani w pokoju zajęła się swoją robotą.
Kamil Rynkiewicz z dolnoślaskiej policji tłumaczy, że przestępstw na tzw. administratora, czyli osobę kontrolującą stan liczników wody, gazu, czy sprawdzającą stan mieszkania jest sporo. Zawsze powinniśmy poprosić o okazanie legitymacji i telefon do przełożonych:
- Zawsze możemy poprosić taką osobę i nie powinno to być dla niej większym problem, aby przyszła do nas w innym terminie. Wówczas będziemy mogli zapewnić sobie obecność innej osoby.
Wcześniej 75-latka dwukrotnie odpierała ataki oszustów metodą "na wnuczka" - była czujna i zawiadamiała w porę policję:
- Wydawało się że jest bezpieczna, że ma tę świadomość, że trzeba uważać. W tym przypadku kwestia zdrowia, niebezpieczeństwa zatrucia się czymś, skorzystania z wody z jakąś bakterią, uśpiło jej czujność zdecydowanie i niestety doszło do takiej historii.
Kamil Rynkiewicz z dolnośląskiej policji apeluje:
- Jeżeli podaje się za pracownika administracji, który chce dokonać przeglądu instalacji wodnej, gazowej czy też innych mediów. Powinniśmy, w pierwszej kolejności, potwierdzić te przekazywane przez nie informacje, zadzwonić do administracji.
Przypominamy, że pracownicy MPWiK nigdy nie interweniują w mieszkaniach. Dodatkowo informujemy, że każdy pracownik posiada identyfikator ze zdjęciem a także odpowiednie upoważnienie wystawione przez naszą spółkę – przypomina Tomasz Jankowski rzecznik prasowy MPWiK. W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z dyspozytorami MPWiK. Prosimy dzwonić pod czynny przez całą dobę numer alarmowym 994 - dodaje Jankowski.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.