Awantura o spalarnię: Magistrat odpowiada działaczom PiS, jest też oświadczenie komitetu społecznego
Wrocławski magistrat uspokaja mieszkańców - w oświadczeniu magistratu czytamy, że w planach miejskich nie było i nie ma budowy spalarni śmieci na ul. Obornickiej.
Ratusz podkreśla, że firma Fortum, planująca w pierwszej fazie budowę elektrociepłowni opalanej gazem ostatnio zmieniła plany, bez informowania miasta, i nosi się z zamiarem budowy elektrociepłowni wielopaliwowej. Firma planuje uzyskanie w tej sprawie decyzji środowiskowej. Wrocławscy urzędnicy przekonują jednak, że będzie ona negatywna, ponieważ nie są zainteresowani budową spalarni.
Oświadczenie W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w sprawie domniemanej budowy spalarni śmieci we Wrocławiu oświadczam, że w planach miejskich nie było i nie ma budowy takich instalacji. Zapewniam Uspokajam i raz jeszcze podkreślam, że zatwierdzony przez prezydenta program energetyczny miasta oraz wieloletnia strategia gospodarki odpadami nie przewidują w naszym mieście budowy spalarni śmieci, czy też elektrociepłowni opalanej paliwem pochodzącym z odpadów. mówiąc wprost: nie jesteśmy zainteresowani takimi instalacjami. Na koniec. Apeluję do wrocławskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości, a w szczególności do Pani poseł Mirosławy Stachowiak – Różeckiej i Pana radnego Marcina Krzyżanowskiego, aby nie wykorzystywali obaw mieszkańców dla własnych celów politycznych. Prowadzenie kampanii wyborczej, opartej na strachu, wywołanym nieprawdziwymi informacjami, Marcin Garcarz |
Oświadczenie do naszej redakcji wysłał też Komitet Społeczny NASZE OSIEDLE „STOP Spalarni Odpadów”
Oświadczenie Komitetu Społecznego NASZE OSIEDLE „STOP Spalarni Odpadów” reprezentującego mieszkańców północnych dzielnic Wrocławia w sprawie stanowiska Pana Prezydenta Wrocławia dotyczącego budowy spalarni śmieci / elektrociepłowni wielopaliwowej Fortum przy ul. Obornickiej 195. Reprezentujemy tysiące mieszkańców naszego miasta, którzy złożyli podpisy pod protestem wobec budowy spalarni śmieci / elektrociepłowni wielopaliwowej firmy Fortum we Wrocławiu. Wnioskujemy o wydanie negatywnej oceny oddziaływania na środowisko oraz odmowę wydania decyzji środowiskowej i pozwolenia budowlanego dla budowy ww. instalacji spalarni śmieci/elektrociepłowni przy ul. Obornickiej 195 przez Firmę Fortum. Ww. przedsięwzięcie jest próbą wybudowania spalarni odpadów zarówno komunalnych oraz przemysłowych, jako tzw. paliwo alternatywne, czyli odpady z grupy 19 z pominięciem wymagań i procedur przewidzianych dla budowy zakładów termicznego przekształcania odpadów, mimo sprzeciwu mieszkańców, organizacji miejskich, ekologicznych i specjalistów z zakresu energetyki. Wystarczy zapoznać się z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami, aby dowiedzieć się jaki charakter miała mieć ta „elektrociepłownia”. Spalarnia /elektrociepłownia wielopaliwowa była bardzo mocno powiązana z miejskim projektem budowy sortowni odpadów na sąsiedniej działce. W tej sprawie Fortum wraz z miejską spółką Ekosystem prowadzili tzw. „dialog techniczny”. O ofercie Fortum w sprawie całościowej gospodarki odpadami dla miasta, której kluczowym elementem miała być sortownia odpadów donosiły media. Właśnie dlatego to Miasto było adresatem naszych pierwszych protestów. Mało wiarygodne są w tym kontekście tłumaczenia Pana Prezydenta Dutkiewicza, że nie wiedział nic o charakterze tej inwestycji, skoro jego przedstawiciele prowadzili ten „dialog techniczny” oraz przyjmowali wnioski o wydawanie decyzji administracyjnych! W kolejnych wypowiedziach przedstawiciele Urzędu Miasta deklarowali, że Wrocław nie jest zainteresowany i nie planuje budowy spalarni. Mimo to zostały wydane pierwsze pozwolenia budowlane przygotowujące budowę spalarni i procedowane są kolejne! Na dodatek to nie Pan Prezydent Dutkiewicz jest inwestorem, tylko zagraniczny koncern Fortum. I to koncern Fortum może podjąć decyzję o rezygnacji z inwestycji. W związku z powyższym żądamy jednoznacznej odpowiedzi na poniższe pytania:
Komitet Społeczny NASZE OSIEDLE „STOP Spalarni Odpadów” Grażyna Bronicka |
Tymczasem posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka i Marcin Krzyżanowski, szef klubu PiS we wrocławskiej radzie miejskiej niedawno przekonywali, że wbrew zapewnieniom mieszkańcy nie mogą być spokojni i są wprowadzani w błąd.
Z przekazanych informacji wynika, że 27 marca br. Marcin Krzyżanowski złożył zapytanie w sprawie informacji na temat budowy elektrociepłowni, wykorzystującej spalanie śmieci, jako źródło energii.
"Udzielona odpowiedź nie pozostawia złudzeń - mieszkańcy wcale nie mogą być spokojni. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wprowadza wrocławian w błąd a ich obawy są jak najbardziej uzasadnione" - twierdzą Mirosława Stachowiak-Różecka i Marcin Krzyżanowski.
W marcu w Radiu Wrocław relacjonowaliśmy protest przed budynkiem Ratusza. Mieszkańcy napisali w tej sprawie petycję do prezydenta Rafała Dutkiewicza, w której domagali się konsultacji społecznych. A projekt nazywają "zagrażającym całemu miastu":
A Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, uspokajał: - W długoterminowym planie gospodarki odpadami we Wrocławiu nie przewidujemy spalarni (...)
Firma Fortum przekonywała, że ostatecznych decyzji jeszcze nie ma, ale w dokumentach można było przeczytać o budowie instalacji energetycznego spalania (...) opartej o wykorzystanie paliwa alternatywnego, węgla kamiennego i biomasy".
PRZECZYTAJ i POSŁUCHAJ:
Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ: Protest przeciw budowie elektrociepłowni przy ul. Obornickiej
Informacje przekazane dwa dni temu przez Mirosławę Stachowiak-Różecką i Marcina Krzyżanowskiego
• Przygotowania do budowy elektrociepłowni, opalanej śmieciami są zaawansowane. W dniu 4.08.2016 r. został złożony w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia wniosek spółki Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o., w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy elektrociepłowni, opartej na wykorzystaniu paliwa alternatywnego (śmieci), węgla kamiennego i biomasy.
• 13 września 2016 r. Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia wystąpił do Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) z pismami o wydanie opinii. Do 28 kwietnia 2017 r. RDOŚ ma wydać opinię w sprawie planowanej inwestycji.
• W dniu 23.02.2017 r. wydana została decyzja 879/2017 o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę magistrali ciepłowniczej w rejonie ulic Paprotnej i Obornickiej we Wrocławiu.
Pozornie wszystko wygląda dobrze – według oficjalnych zapowiedzi powstanie nowoczesna elektrociepłownia bezpieczna dla wszystkich. Czy jednak nie jest tak, że „nowoczesna elektrociepłownia” to tylko chwytliwa nazwa dla spalarni śmieci? W końcu władze Wrocławia słyną z dynamizmu i pomysłowej reklamy - mówili działacze PiS
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.