Arboretum w Wojsławicach zaczyna sezon letni
Specyficzny klimat Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, na których położone jest Arboretum, rozległe panoramy, wielka przestrzeń, a także stawy i park podworski.
W kwietniu inspektor ogrodu Hanna Grzeszczak-Nowak wraz ze współpracownikami oferują trzy takie spacery. Już w dniu otwarcia Arboretum (17 kwietnia) w samo południe Hanna Grzeszczak-Nowak oprowadzi Gości po roślinach zwiastujących wiosnę.
W parku podworskim wśród starych, majestatycznych drzew kwitną jeszcze przebiśniegi, śnieżyce, fiołki i zawilce. Na rabatach można zobaczyć wciąż piękne ciemierniki i tak bardzo kojarzone z wiosną, obsypane kwiatami forsycje czy pigwowce. Podczas tego spaceru na pewno goście zostaną poprowadzeni przez słynną już aleję magnoliową, aby podziwiać niezwykłe piękno i różnorodność właśnie kwitnących, kilkudziesięciu odmian tych fascynujących drzew i krzewów. Będzie też można oglądać pierwsze, wcześnie zakwitające różaneczniki i azalie, poszerzyć swoją wiedzę, zaspokoić ciekawość.
23 kwietnia zaplanowano następny spacer „Szlakiem kwitnących unikatów”, który także poprowadzi inspektor Arboretum Hanna Grzeszczak-Nowak i pokaże Gościom mało znane w Polsce krzewy, kwitnące w kwietniu, m.in. azjatyckie stachiurki – o długich kwiatostanach przypominających sznury pereł, abeliofylum koreańskie – nazywane białą forsycją, intensywnie pachnące kaliny, dużą kolekcję pierisów japońskich i wiele innych rzadkich roślin spotykanych jedynie w kolekcjach ogrodów botanicznych i arboretach. 23 kwietnia zostanie otwarta wystawa fotograficzna Darka Pawłowskiego i odbędą się warsztaty fotografii przyrodniczo-krajobrazowej prowadzone przez tego cenionego wrocławskiego fotografika.
fot. T. Ciesielski
Natomiast na następną niedzielę, 30 kwietnia zaplanowano – zawsze niezwykle atrakcyjny dla posiadających własne ogrody – kiermasz bylin i krzewów polskich producentów. Tego dnia w samo południe na spacer po „Roślinnych nowościach Arboretum” zaprosi dr Jolanta Kozłowska-Kalisz, która poprowadzi Gości do tysięcy kwitnących narcyzów, pokaże niskie odmiany tulipanów, szafirków, cebulic i inne wiosenne rośliny cebulowe, posadzone wśród karłowych krzewów (m.in. azalii japońskich i wawrzynków), oraz wiele egzotycznych bylin, pochodzących z różnych kontynentów. Na nieco utrudzonych spacerowiczów na terenie całego Arboretum czekają przyjazne miejsca zapraszające do wypoczynku, można też zaplanować rodzinny piknik przy jednym z wielu stołów usytuowanych tak, aby można cieszyć się pięknymi widokami.
Na terenie Arboretum można przebywać od godziny 9.00 do 20.00
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.