Radiowy Oddział Ratunkowy: HIV nadal tematem tabu? [SŁUCHAJ OD 21.00]
87 procent Polaków uważa, że HIV czy AIDS ich nie dotyczy - tymczasem badania pokazują co innego. Rośnie liczba zachorowań wśród osób młodych - nawet nastolatków, oraz starszych, szczególnie kobiet. Kolejnym zakażeniom można byłoby zapobiec, ale Polacy nie badają się - mówili specjaliści biorący udział we wrocławskiej debacie na ten temat. W spotkaniu wzięli udział nie tylko lekarze, ale także duchowni. Dominikanin ojciec Paweł Gużyński przyznaje, że kościelne ambony można by było wykorzystać do namawiania wiernych do wykonania badań profilaktycznych, ale niestety tego się nie robi. - To jest pewien społeczny, który musimy przejść, ponieważ część wiernych jak wchodzą do Kościoła to im się świat upobażnia i w związku z tym o czymś takim nie można mówić jak HIV czy AIDS - nie, nie, nie.
Wiele osób nawet nie wie, że jest zakażona. Ci, którzy już zrobili badania i wiedzą, że są chorzy nie przyznają się do tego, bo obawiają się dyskryminacji - dodaje psycholog Magdalena Ankiersztejn-Bartczak. - Problem też polega na tym, że ludzie zakażeni HIV nie mają siły walczyć o swoje prawa. Bo obawiaja się że walka o swoje prawa wiążę się z ujawnieniem informacji o ich zakażeniu. I część z nich mówi: "nie mam problemu mówić o swoim zakażeniu, ale mam rodziców w małej miejscowości, którzy nie będą mieli życia jeśli sąsiedzi czy znajomi dowiedzą się że ich dziecko ma HIV.
Każdego roku na Dolnym Śląsku wykrywa się około 200 nowych przypadków HIV i to wcale nie tylko w grupie ryzyka czyli wśród osób homoseksualnych czy podejmujących ryzykowne zachowania - podkreśla Bartosz Szetela z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Często zdarzają się mężczyźni czy kobiety, które chcą się zbadać na HIV czy AIDS i ja im mówię, a Pana partnerka czy Pani partnerka się badali - no nie. Ale rozumiem, że teraz zaproponuje Pan jej badanie. No co Pan? No co ona teraz sobie pomyśli, że co ja o niej myślę?
O tym dlaczego HIV to w Polsce nadal temat tabu, gdzie się zbadać i jak żyje się z chorobą - o tym będziemy mówili w Radiowym Oddziale Ratunkowym po godzinie 21.
Dziś w programie także między innymi o nagrodzie dla wrocławskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona. Projekt dotyczący edukacji młodzieży otrzymał tytuł Złotego Lidera w 11. edycji ogólnopolskiego Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia.
Poza zajęciami w szkołach organizatorzy prowadzą plenerowe akcje bezpłatnego badania znamion pod kątem czerniaka, a od maja 2016 roku we Wrocławiu działa gabinet Rakoobrony. Do końca minionego roku lekarze przebadali w nim ponad 800 osób, kilkadziesiąt z nich kierując na wycięcie podejrzanych zmian.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.