17-metrowe palmy wielkanocne w kościele w Chełmsku Śląskim

GN | Utworzono: 2017-04-09 10:02 | Zmodyfikowano: 2017-04-09 10:07
17-metrowe palmy wielkanocne w kościele w Chełmsku Śląskim - fot. Piotr Słowiński
fot. Piotr Słowiński

Palmy sudecko-sądeckie- takie właśnie powstają w Chełmsku Śląskim. Mają po kilkanaście metrów wysokości i w południe zostaną zaprezentowane podczas konkursu.

Twórczynią konkursu palm wielkanocnych w Chełmsku jest Danuta Suchwałko. Jak mówi są sudeckie, bo zdobione tym, co naturalnie w Sudetach rośnie, a sądeckie, bo w 1946 roku tradycję robienia wielkich palm przywieźli do Chełmska właśnie mieszkańcy Sądecczyzny:

- Przez pierwsze lata robili rodzinami. Potem to zamarło. Jak zaczęliśmy odtwarzać, to już na bazie tradycji sądeckiej - tłumaczy Danuta Suchwałko.



Palmy nie mogą być zdobione sztucznymi kwiatami, a tylko takimi z bibuły, dlatego koła gospodyń wiejskich pracowały nad nimi od wielu tygodni:

- Trochę ciężko. Kwiatów to chyba z 7 tysięcy zrobiłyśmy. Jak się zaczął post, to my zaczęłyśmy robić kwiaty. Tradycja z pokolenia na pokolenie. Nawet dzieci uczymy jak się robi palmy - mówią mieszkanki. 

Wielkie palmy w Chełmsku Śląskim można było zobaczyć w południe, podczas mszy.

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie w kościele święci się tego dnia palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa.

Od 1986 roku, zgodnie z inicjatywą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową jest obchodzony Światowy Dzień Młodzieży, w tym roku po raz 32. W tegorocznym orędziu skierowanym do młodych papież Franciszek zaapelował, by czynnie kształtowali świat, w którym mają żyć.




Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.