Wojewoda podsumował rok programu Rodzina 500+
Blisko 1,3 mld zł trafiło do ponad 238 tys. dzieci z ponad 168 tys. rodzin. Wojewoda dolnośląski podsumował rok programu Rodzina 500+. Programem objętych jest 49 % dzieci w województwie. Paweł Hreniak tłumaczy, że program praktycznie wyeliminował skrajne ubóstwo w regionie.
- 21% rodzin, które otrzymują 500+, zaczęło oszczędzać. 36% rodzin oszczędza więcej, niż do tej pory. Dolnośląscy rodzice pokazali, że są mądrymi rodzicami - mówi wojewoda.
Program też powoli zaczyna wpływać na demografię – więcej urodzeń widać w danych GUS za ostatnie miesiące.
- Nie spełniły się za to obawy o złe wydawanie tych środków – dodaje wojewoda.
- Na 168 tysięcy rodzin, które otrzymują te środki miesiąc w miesiąc, tylko 72 rodziny miały zastąpione pieniężną kwotę na rzeczową. Nie ma tutaj absolutnie zagrożenia - tłumaczy Hreniak.
Nie ma też problemu z realizacją programu i przepływem informacji.
- Zaskakujące może być tylko to, że w niektórych przypadkach są osoby, które próbują dopasować swoją sytuację materialne, żeby móc korzystać ze świadczenia na pierwsze dziecko - mówi Danuta Zawilla, wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.
Dlatego ministerstwo rodziny pracuje nad zmianą przepisów ustawy, które mają zablokować możliwość sztucznego obniżania dochodów.
Program ruszył 1 kwietnia 2016. Świadczenie wychowawcze rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie przyznawane jest również na pierwsze dziecko.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.