Stąd do historii: Cmentarz Żydowski w Kłodzku
Cmentarz Żydowski w Kłodzku znajduje sie tuż obok Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Bohaterów Getta. Powstał w 1825 roku. Jest na nim około 100 grobów. Dwukrotnie powiększany w latach 1888 i 1927, osiągnął powierzchnię ponad 30 arów. Nekropolia dzieli się na dwie części: przedwojenną niemiecka i powojenną polską. U schyłku II wojny światowej cmentarz za 5 tysięcy 600 marek przejęło miasto. Po odejściu Niemców, jego właścicielem stała się Żydowska Kongregacja Wyznaniowa, która w 1946 roku postawiła na nim zbiorową mogiłę 32 kłodzkich Żydów zamordownych przez hitlerowców.
Pochówki na nekropolii przy Bohaterów Getta, zakończyły się niedługo po wielkiej żydowskiej emigracji i wypędzeniach, będących następstwem antysemickiej kampanii roku 1968. Cmentarz oficjalnie zamknięto 5 lat później. Od tej pory niszczał i zarastał chwastami. Macewy demolowali wandale.
29 marca 2000 roku decyzją wojewody dolnośląskiego Witolda Krochmala nekropolia przeszła z rąk Skarbu Państwa do Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.