Unijne miliony na dolnośląskie zabytki i kulturę [POSŁUCHAJ]
Unijne pieniądze dostało siedem instytucji. To oznacza inwestycje w nowe technologie np. w Pawilonie Czterech Kopuł. - 16 milionów złotych pozwoli odmienić oblicze muzealnego dziedzińca. W określonych momentach będziemy mogli go zmienić - np. dzięki specjalnym matom akustycznym, czy wysokiej jakości projektory. Ta przestrzeń mogłaby służyć prezentacjom muzycznym czy teatralnym - tłumaczy Barbara Banaś z Muzeum Narodowego.
- Kościół Pokoju w Świdnicy za blisko 20 milionów złotych zamierza kontynuować renowację północno-zachodniej części świątyni wpisanej na listę UNESCO, m.in. ambony i części ołtarza - mówi biskup Waldemar Pytel.
Opera Wrocławska na zakup wyposażenia wyda 5 milionów. - Chcemy kupić sprzęt multimedialny i komputery, oświetlenie, wszystkie te elementy, które składają się na otoczkę techniczną spektaklu - wyjaśnia Beata Kawińska, główny specjalista ds. zamówień publicznych w Operze:
Prawie 21 mln dostanie Narodowe Forum Muzyki na zakup sprzętu i wyposażenia. 7 milionów złotych otrzymają Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza z Trzebnicy - za fundusze zostanie odnowiony pocysterski klasztor. 9 milionów trafi do Fundacji Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, która przeznaczy je na rewitalizację folwarku w Bukowcu. Ma tam powstać centrum edukacyjne.
ZOBACZ TEŻ: Blisko 70 mln na zabytki i instytucje kultury
O środki unijne starała się także Gmina Wrocław. Udało się - ponad 8,5 mln przyznano na stworzenie przy Ruskiej 46 przestrzeni dla kultury. Uwzględnione w ministerialnym rozdaniu projekty z Dolnego Śląska to 41 procent wszystkich pomysłów z regionu. Pozycjonuje to Dolny Śląsk w pierwszej piątej beneficjentów środków unijnych spośród wszystkich województw w Polsce. Łącznie z miliarda otrzymamy ponad 80 milionów złotych. Więcej od nas dostanie między innymi Małopolska, województwo mazowieckie, lubelskie czy łódzkie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.