Zamiast w Londynie wylądowaliśmy w Lądku!
Na środę, 29 marca zaplanowane zostało złożenie przez Wielką Brytanię notyfikacji do Komisji Europejskiej. Uruchomi ono procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej...
May Day? Językowych skojarzeń jest wiele. Jest też wiele pytań i wątpliwości. Zupełnie na poważnie dyskutowaliśmy o nich w wieczornej publicystyce Radia Wrocław.
A wcześniej zastanawialiśmy się, co by się stało, gdyby oprócz Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wyszedłby także... język angielski.
Magda Bajor i Piotr Pietraszek opowiadali m.in. o Lądek Bridge, czyli przepięknym lądeckim moście.
Odwiedziliśmy Adalbert Spa, jak można by przetłumaczyć nazwę "Zdrój Wojciech" - a także muszlę koncertową, czyli Lądek Garden Theatre.
Na terenie Unii Europejskiej 24 języki mają status języka oficjalnego. Najpopularniejszy jest obecnie język angielski, który dla 13 proc. ludności UE jest językiem ojczystym, a dla 34 proc. językiem obcym. Łącznie jest to zatem 47 proc. ludności krajów UE, czyli niemal połowa. Po nim są niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i polski. W Polsce jest on językiem ojczystym dla 8 proc., a obcym dla 1 proc. (łącznie 9 proc.). Takie dane podaje popularna Wikipedia.
Gdybyście spośród nich mieli wybrać alternatywę dla języka angielskiego - to jaki Waszym zdaniem język powinien być dominujący w Unii?
Jeśli nie angielski to...
Na koniec ciekawostka językowa, która pokazuje, że w Polsce z językiem angielskim potrafimy sobie radzić od wieków. A może radzimy sobie właśnie bez niego? Słynne szekspirowskie pytanie powtarzane jest bowiem w tej najnowszej wersji, upowszechnionej przez Macieja Słomczyńskiego i Stanisława Barańczaka. Ale przed nimi (a i po nich) było znacznie więcej przekładów.
"To be, or not to be..."
Za: www.krzemieniewo.net oraz http://towarymieszane.blog.pl/archiwum/?rok=2004&miesiac=10 |
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.