TOP5 najpiękniejszych, dolnośląskich wsi - wygrywa Goworów !
Głosowanie potrwa do soboty, 8 kwietnia, do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
TOP5 słuchaj zawsze w Radiu Wrocław w sobotę o 12.00!
Strupina w gminie Prusice
Strupina to niewielka miejscowość położona niemal w sercu Wzgórz Trzebnickich. Od dawien dawna była znana jako jedna z najmniejszych wsi na Śląsku. Pierwsze wzmianki o Strupinie pochodzą z końca XIII wieku. Później jej nazwa zmieniała się wraz z ruchem tubylców: Strossa, Stroppen, czyli po polsku Miejsce posterunku stróży.
Ławszowa w gminie Osiecznica
Znajdująca się w Borach Dolnośląskich wieś Ławszowa już dwa razy była w finale konkursu na najpiękniejszą dolnośląską wieś. Nigdy nie wygrała, ale ten konkurs stał się dla mieszkańców inspiracją. Wieś została założona w XIII wieku na prawie niemieckim jako Lorenzdorf, co oznaczało dosłownie "wieś Wawrzyńca". Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1233 roku, kiedy to została ona wymieniona w dokumencie lokacyjnym miasta Nowogrodziec. W tym okresie wieś liczyła łącznie z osadnikami oraz chłopami poddanymi ok. 300 osób. Wieś zbudowana została na prawym, śląskim brzegu Kwisy, która stanowiła granicę Śląska z Łużycami. (Wikipedia.pl )
Goworów w gminie Międzylesie
Goworów - piękna wieś w powiecie Kłodzkim, w gminie Międzylesie, w plebiscycie Urzędu Marszałkowskiego w 2013 roku uznana za najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska. Jak zwracają uwagę mieszkańcy - wieś łańcuchowa, ciągnie się w 3 kilometrowym łańcuchu innych miejscowości. Większość budynków pamięta czasy przedwojenne. Najbliższy szczyt - góra Pątnik to ich duma, choć ubolewają nad zniszczeniami, jakie wyrządziła przed dwoma laty wichura. Przez Goworów przebiega granica Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Sami mieszkańcy pięknie wypowiadają się o swojej wsi, część z nich się tu urodziła inni przyjechali z Opolszczyzny, Wrocławia czy Zakopanego lub - jak sami się śmieją - zostali adoptowani z okolicznych wsi.
Czaple z gminie Pielgrzymka
Najpiękniejsza dolnośląska wieś w 2015 roku, nominacja do nagrody Prezydenta RP, to właśnie tam mieszka najlepszy sołtys według rankingów sprzed dwóch lat, a rok temu nasi Słuchacze tamtejszy ogród uznali za najpiękniejszy na Dolnym Śląsku. Mowa o niewielkiej wsi Czaple niedaleko zamku Grodziec. Kilka lat temu kilka mieszkanek postanowiło, że z pobliskich kamieniołomów własnymi samochodami przywiozą bloki piaskowca. Ktoś coś przyciął, ktoś inny wyrzeźbił i tak narodziła się "Wioska z piasku i kamienia".
Chełmsko Śląskie w gminie Lubawka
Prawdopodobnie na terenie Chełmska Śląskiego istniała w średniowieczu osada, z której pozostały ślady w postaci grodziska. Niektóre źródła podają datę lokacji przez Czechów w roku 1214, prawdopodobnie przez kasztelana z Upy - Laurentego, ale pierwsza pewna wzmianka o mieście pochodzi z 1289 r. W 2. połowie XVII w. miasto ożywiło się dzięki tkactwu chałupniczemu, którego produkty były sprzedawane w całej Europie, a nawet w Ameryce. W tym okresie powstały mieszczańskie kamienice w rynku oraz zespoły drewnianych domów ("Dwunastu Apostołów" i "Siedmiu Braci") przy drogach wyjazdowych. ( za Wikipedia.pl )
TOP5 słuchaj zawsze w Radiu Wrocław w sobotę o 12.00!
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.