TOP5 dolnośląskich zegarów wieżowych - wygrywają Świebodzice
Głosowanie potrwa do soboty, 25 marca, do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
TOP5 słuchaj zawsze w Radiu Wrocław w sobotę o 12.00!
Zegar w szkole nr 2 w Jeleniej Górze
Zegar w szkole nr 2 w Jeleniej Górze został tam przeniesiony. Na razie nie wiadomo skąd. Wiadomo natomiast, że zapomniany i zaniedbany przez całe lata nie działał, aż znalazł człowiek, który naprawił 200 letni mechanizm. Na zegarze jest data 182(?) i właśnie, ostatnia cyfra jest przewiercona.
Zegar na kościele św. Jacka w Legnicy
To jeden z nielicznych zegarów w Legnicy, który napędzany jest... siłą ludzkich mięśni. Bo trzeba go nakręcać - za pomocą korby. Został zamontowany dokładnie w 1908 roku, czyli w momencie, gdy kościół św. Jacka na tamtejszym Zakaczawiu był oddawany do użytku. Wówczas był to kościół upamiętniający cesarza Fryderyka III. Dziś właśnie czasomierz tej świątyni uważany jest za najstarszy i najbardziej okazały zegar w mieście.
Zegar na wieży ratuszowej w Bolesławcu
Czas nie stoi, czas nie czeka, czas nie wraca – ta sentencja została umieszczona przy zegarze na wieży ratusza, który od 1886 roku odlicza czas mieszkańcom Bolesławca. Zegar, o numerze seryjnym 1310, powstał w 1885 roku w znanej wytwórni zegarów C. Weiss w Głogowie.
Zegar na wieży ratusza w Jaworze
Ponad sto lat - dzięki stosunkowo niewielkiemu mechanizmowi - odmierzał czas mieszkańcom Jawora. Mowa o zegarze na wieży tamtejszego ratusza. Niestety, w ostatnich latach częściej albo wskazywał niewłaściwą godzinę, albo stał. Dlatego przed rokiem zębatki i trybiki zastąpił bezgłośny silniczek i elektronika. Zabytkowy werk pozostał na wieży. Żeby wejść na szczyt ratuszowej wieży do punktu widokowego trzeba pokonać równo 100 schodów.
Zegar wieżowy na ratuszu w Świebodzicach
Zegar wieżowy na ratuszu w Świebodzicach, to jedyny taki czasomierz w mieście. Trochę to dziwi Adama Mroziuka, zegarmistrza z zawodu, jak wyjaśnia , Świebodzice to zegarowa kolebka. - Był czas, gdy w mieście działało z powodzeniem 30 fabryk zegarów. Tylko zakład Gustawa Beckera wysłał w świat 25 mln czasomierzy.
TOP5 słuchaj zawsze w Radiu Wrocław w sobotę o 12.00!
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.