TOP5 dolnośląskich bibliotek [GŁOSOWANIE]
Głosowanie potrwa do soboty, 11 marca, do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
TOP5 słuchaj zawsze w Radiu Wrocław w sobotę o 12.00!
Biblioteka w Czarnym Borze
Biblioteka w Czarnym Borze jest połączeniem biblioteki i centrum kultury. Trzeba przyznać, że jak na tak niewielką gminę to prawdopodobnie najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Przychodzące tam dzieci bez zawahania podkreślają, że by tam przebywać - warto dojechać nawet z daleka. Ma to odzwierciedlenie w praktyce. Z Biblioteki korzystają również mieszkańcy Boguszowa Gorc, Kamiennej Góry czy Wałbrzycha. W budynku są sale warsztatowe, jedna niewielka widowiskowa, a w samej bibliotece schody otoczone książkami.
Wrocławska Mediateka
Wrocławska Mediateka czyli Miejska Biblioteka Publiczna przy placu Teatralnym 5 ma już 14 lat. Zbiory to 30 tysięcy egzemplarzy, są wśród nich nie tylko książki. Można wypożyczać też płyty, filmy i gry planszowe. Każdego dnia przychodzi do Mediateki około 700 osób, rocznie regularnie pojawia się tam ponad 13 tysięcy czytelników.
Książnica Karkonoska
Książnica Karkonoska wypożycza książki, prowadzi wykłady i spotkania z autorami, można w niej wypożyczyć e-booki, czy słuchowiska lub książki mówione. W czytelni daje dostęp do płatnych serwisów prawniczych czy naukowych, z których mogą korzystać studenci i naukowcy i wszyscy chętni. Książnica Karkonoska dysponuje najnowocześniejszymi urządzeniami, dostępami do światowych i polskich serwisów, ogromnym działem regionalnym, ale też działem dziecięcym
Wałbrzyska Biblioteka pod Atlantami
Wałbrzyska Biblioteka pod Atlantami składa się z kilku filii rozsianych po terenie całego miasta i siedziby głównej, w samym Rynku. W tym miejscu działa od roku 1993. To ponad 220 letnia kamienica stała się inspiracją do nadania nazwy. Biblioteka pod Atlantami, bo trzeba zwrócić uwagę, że cztery figurki atlantów spoglądają na Rynek z fasady budynku. Biblioteka zajmuje kilka pięter, na każdym posiada inny dział, od księgozbiorów, archiwów, przez czytelnie, wypożyczalnię filmów, audiobooków po własną galerię.
Biblioteka w pałacu Bukowiec koło Jeleniej Góry
W pałacu Bukowiec koło Jeleniej Góry znalazła schronienie niezwykła biblioteka. To pracownia regionalna PTTK, gromadząca i wydająca książki na temat głównie Karkonoszy, ale też całych Sudetów. Można z tych publikacji korzystać, choć po latach tułaczki księgozbioru, nie został on jeszcze nawet całkowicie uporządkowany.W pałacu Bukowiec można znaleźć też książkę niezwykłą, która jest świadectwem historii tego miejsca. To podarowana przez ostatnich właścicieli pałacu Biblia Jeleniogórska. Była ona darem króla Prus, który na początku XIX w., za namową zamieszkałej w Bukowcu pod Jelenią Górą hrabiny Fryderyki von Reden, postanowił przekazać ją do każdej szkoły i kościoła na terenie królestwa. Autorem przekładu jest Marcin Luter. Biblia z Bukowca jest jedynym znanym egzemplarzem, który zachował się w Polsce.
TOP5 słuchaj zawsze w Radiu Wrocław w sobotę o 12.00!
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.