Akademia Mendelssohnowska w Narodowym Forum Muzyki
Akademia Mendelssohnowska to festiwal składający się z koncertów, ale też cyklu kursów mistrzowskich, skierowanych do młodych muzyków. Tematem tegorocznej edycji akademii będzie twórczość Feliksa Mendelssohna Bartholdy'ego, szczególnie istotna dla organizatorów w kontekście 500-lecia reformacji, jubileuszu przypadającego właśnie na rok 2017, mówi wiolonczelista i dyrygent Jarosław Thiel, dyrektor Wrocławskiej Opery Barokowej:
- Ze względu na to, co reformacja w dziedzinie muzyki przyniosła później: Bacha, Telemanna, chcieliśmy wejść tą akademią w niewiarygodny świat muzyki pochodzenia luterańskiego. Mendelssohn pochodzi z rodziny żydowskiej, konwertyta na luteranizm, który jest odnowicielem religijnej muzyki protestanckiej.
Pasja wg św. Mateusza zabrzmi w niedzielę na zakończenie festiwalu w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Dresdner Kammerchor i Chóru NFM-u. Artystów poprowadzi Hans-Christoph Rademann. Wcześniej melomani będą mogli posłuchać koncertów z udziałem m.in. Roela Dieltiensa, Pieta Kuijkena, Rubena Gazariana, Linusa Rotha, Ingeborg Danz czy Nicholasa Mulroya.
Po prostu jest czym się zachwycać, bo jak mówi dyrektor artystyczny akademii Jarosław Thiel, mało w historii muzyków, tak swobodnych, jakim był niemiecki kompozytor okresu romantyzmu:
Szczegółowy program Akademii Mendelssohnowskiej można znaleźć na stronie internetowej Radia Wrocław. Pierwszy koncert w środę o 19.00. Zagrają: Roel Dieltiens – na wiolonczeli oraz Piet Kuijken na fortepianie historycznym.
Posłuchaj całej rozmowy Grzegorza Chojnowskiego z Jarosławem Thielem:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.