„E-...” w produktach, kulinarne tournée po ZSRR, promocja kuchni
Bardzo często producenci karmią nieświadomych konsumentów dużą ilością zbędnego cukru, soli i tłuszczów. Nie każdy ma czas na to by robiąc zakupy sprawdzać skład danych produktów. Dlaczego duże firmy spożywcze sprzedają akurat np. za słodkie jogurty? To bada Instytutu Żywności i Żywienia. I bije na alarm. „Mniej cukru, soli i tłuszczu? Kupuję to!” - trwa ogólnopolska akcja, która zachęca nas do czytania etykiet. Poznajmy co jemy. Warto czytać i świadomie wybierać. Często produkty tej samej kategorii, ale innych producentów, mogą mieć różną wartość odżywczą i powinniśmy, dbając o swoje zdrowie, wybierać te, które mają mniej cukrów, soli, tłuszczu. Dziś obalamy też kilka mitów. Jak się okazuje olej kokosowy to... nie samo zdrowie. Na dokładkę nie każde „E-...” to chemia i nam zaszkodzi. Opowiadają o tym przedstawicielki Instytut Żywności i Żywienia i Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Beata Przygoda, Joanna Pelkowska i Agnieszka Jarosz.
Dzieje się kulinarnie w regionie. Starają się restauratorzy, szefowie kuchni, organizatorzy festiwali. To dobry czas dla kuchni Dolnego Śląska. Dziś mówimy o ciekawych inicjatywach, które są u nas od dawna i dopiero co się pojawiły. Barbara Jakimowicz-Klein z Portalu Kuchnia Wrocławia przedstawia akcje: „Wrocławianie wybierają swoje ulubione danie”, szlak kulinarny „Smaki Dolnego Śląska”, opowiada o konkursie kulinarnym „Najlepszy smak Dolnego Śląska”, czy o „Przewodniku kulinarnym po Dolnym Śląsku” i „Dziedzictwie kulinarnym na pograniczu śląsko-łużyckim”. Jak widać w regionie sporo się dzieje i ta tendencja nie powinna się w najbliższym czasie zmienić.
Na koniec zabieramy Was do świata Henryka Pasternaka, szefa kuchni Marche. Swoją kulinarną przygodę rozpoczął od zupek w proszku. Zamiast realizować elektroniczną pasję poszedł za kolegami do gastronomika i... tak się zaczęło. Tworzył pierwszą kawę mrożoną we Wrocławiu i pierwsze hot-dogi. Później w tournée po byłych republikach ZSRR gotował m.in. Modenr Talking, Thomasowi Andersowi i Dieterowi Bohlenowi. Żonie jednego z nich wyjątkowo przypadły do gustu nasze naleśniki. Przygód, także tych niebezpiecznych, dzięki kuchni w karierze Pasternaka nie brakowało. Jedna z nich miała miejsce na pograniczu Azerbejdżanu gdy podróż kontynuował dzięki wojsku i mgle. Już w XXI wieku z kolegami pobił rekord świata. W Krakowie wyprodukowali ponad kilometrową pizzę.
Przepisy regionu z Portalu Kuchnia Wrocławia
Barszcz wrocławski od Zbigniewa Koźlika z HP Park Plaza
Składniki:
400 ml wywaru z warzyw i boczku wędzonego (albo żeberek wędzonych lub kiełbasy wędzonej),
4 dag kaszy gryczanej,
12 dag borowików mrożonych lub kilka suszonych,
40 g soku z kiszonej kapusty lub ogórków,
listek laurowy,
ziele angielskie,
pieprz, sól
Przygotowanie:
Do wywaru z warzyw i wędzonego boczku dołożyć borowiki mrożone pokrojone w plastry lub wcześniej namoczone suszone grzyby oraz uprażoną kaszę gryczaną. Gotować 15 minut. Zakwasić sokiem z kiszonej kapusty lub ogórków. Posypać koperkiem i tymiankiem.
Bigos wrocławski z Kuchni Wrocławia
Składniki:
1 kg czerwonej kapusty,
2 duże jabłka,
1 cebula,
100 g rodzynek,
50 g masła,
sok z jednej cytryny,
2 goździki, 2 liście laurowe,
1 szklanka czerwonego wina wytrawnego,
2 łyżki mąki ziemniaczanej, 3 łyżki maggi, 2 łyżki cukru, 1 łyżka soli,
świeżo zmielony pieprz, oraz kiełbasa (powinna być cielęcina)
Przygotowanie:
Kapustę umyć, zwiędłe liście wyrzucić, głąb wykroić, a to, co zostanie, drobno poszatkować. Jabłka obrać, wykroić gniazda, pokroić w kostkę. Cebulę obrać i posiekać. Kapustę wymieszać w misce z solą, cukrem i sokiem z cytryny. Masło rozpuścić w rondlu i zeszklić cebulę. Dodać kapustę, a następnie goździki, liście laurowe i jabłka, rodzynki, wino, 100 ml wody. Wymieszać i dusić 40 minut na małym ogniu. Mąkę ziemniaczaną wymieszać w małej ilości wody i połączyć z kapustą. Do kapusty dołożyć kiełbasę pokrojoną w kostkę (lub wcześniej podduszoną cielęcinę, młodą wołowinę). Na koniec do bigosu dodać pieprz i maggi.
Bulion grzybowy z pierożkami cielęcymi od Grzegorza Pomietło z Art Hotelu
Składniki:
bulion:
15 dag borowików,
5 dag suszonych grzybów,
800 ml bulionu warzywnego,
sól, pieprz,
10 g czosnku, tłuszcz do smażenia
pierożki: 10 dag mięsa cielęcego,
1 jajko,
30 dag mąki pszennej,
po 5 dag marchwi, cebuli, pietruszki,
10 g czosnku, sól, pieprz
Przygotowanie:
Grzyby namoczyć w bulionie warzywnym (około 2 godziny). Odcedzić, borowiki pokroić w plastry i usmażyć na złoty kolor razem z przyprawami. Dodać do bulionu, doprowadzić do wrzenia i odstawić. Przygotować farsz na pierożki: mięso ugotować z warzywami, ostudzić i drobno zmielić w maszynce. Doprawić do smaku, dodać połowę rozkłóconego jajka. Przygotować ciasto na pierogi: z mąki, drugiej połowy rozkłóconego jajka i wody zagnieść ciasto. Rozwałkować, wykrawać kieliszkiem małe krążki. Na każdy kawałek ciasta nakładać kulkę farszu. Uformować pierogi i gotować je w lekko osolonym wrzątku. Pierożki podawać w gorącym bulionie grzybowym.
Przepisy Henryka Pasternaka
Zupa z małży
Składniki:
małże w muszlach 1kg
karotka obrana (mini marchew) 500g
cebula obrana skrojona drobna kostka 250g
bulion warzywny 1litr
masło 60g
śmietana UHT 30% 150g
wino białe wytrawne 100g
natka pietruszki posiekana 50g
cukier 30g
pieprz czarny świeżo mielony
sól morska
na wywar warzywny
marchew obrana 500g
pietruszka korzeń obrany 350g
seler obrany 350g
por oczyszczony 300g
lubczyk 100g
woda 6 litrów
Przygotowanie
Ugotować wywar warzywny. Małże umyć, oderwać wystające nitki. Bisiory wyszorować muszle pod bieżąca wodą. Wsypać do garnka z winem, dusić pod przykryciem ok. 4 minuty na dużym ogniu od czasu do czasu potrząsać garnkiem. Gdy wszystkie małże się otworzą ostudzić , małże które się nie otworzyły wyrzucić. Odłożyć ok 1 ładnych małży resztę obrać pozostawić w winnym wywarze. W garnku roztopić masło wsypać cebule i marchew dodać cukier szczyptę soli do smaku, zalać wywarem warzywnym. Dusić na małym ogniu pod przykryciem ok. 8 minut do chwili gdy wywar odparuje , mieszając od czasu do czasu. Do garnka z marchwią wlać klarowny wywar z małży, dodać bulion oraz śmietanę . Zagotować, doprawić pieprzem ewentualnie solą, dodać małże i oprószyć natką.
Tarta z warzywami Flamiche
Składniki:
ciasto:
mąka pszenna 300g
masło 150g
woda 100g
sól szczypta
farsz:
por oczyszczony 500g
śmietana tłusta 250g
jajka 2szt.
masło 50g
ser Moroilles 200g
sól
Przygotowanie:
ciasto:
Dokładnie wymieszać wszystkie składniki na ciasto tak aby powstała gładka masa. Zawinąć w folię i schować na godzinę do lodówki.
farsz:
Pokrojoną porę w krążki poddusić na maśle przez około 10minut na patelni. Jajka roztrzepać dokładnie ze śmietaną dodać szczyptę soli, wymieszać z wystudzona porą.
Ciasto rozwałkować i wyłożyć nim wysmarowaną formę do tarty, podpiec w piekarniku 180*C przez 10minut. Wyjąć z piekarnika, ułożyć na ciście farsz i obłożyć plastrami sera. Zapiec w piekarniku około 30 minut w temperaturze 180*C.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.