Sto tysięcy elementarzy dla dzieci z Gwinei
Dziś Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia, Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent oraz Irek Grin, przedstawili ideę pomocy małym mieszkańcom kolejnej Światowej Stolicy Książki – Konakry.
- Każdy Wrocławian i nie tylko będzie mógł pomóc Gwinei w zwalczaniu analfabetyzmu dokładając się do zbiórki pieniędzy na elementarze - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz:
"70 tys. dzieci idzie do 1. klasy w Konakry, żeby się uczyć czytania. Nie mają podręczników. Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby udzielać pomocy. A brakującą kwotę uzupełnimy już ze skarbca Wrocławia. Te podręczniki są bardzo tanie."
Koszt jednego podręcznika do około 1 dolara. Każdy będzie miał polski pierwiastek. Na końcu elementarza pojawią się polskie wiersze przetłumaczone na urzędowy język Gwinei czyli na francuski.
23 kwietnia 2016 roku – w dniu, w którym Wrocław rozpoczął kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 – Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia oraz Eric Falt Zastępca Sekretarz Generalnej UNESCO, ogłosili, że Wrocław we współpracy z UNESCO przekaże następnej Światowej Stolicy Książki - stolicy Gwinei, Konakry, 100 000 elementarzy do nauki czytania.
Decyzja ta została podjęta z kilku powodów. Gwinea jest krajem o jednym z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. To kraj, którego mieszkańcy porozumiewają się w kilkunastu językach plemiennych, a języka francuskiego – oficjalnego języka państwowego, jedynego, w którym mogą się komunikować wszyscy mieszkańcy Gwinei, dzieci nie poznają w domu, lecz uczą się dopiero w szkole. Gwinea to wreszcie kraj, który do niedawna zmagał się z epidemią eboli, a wciąż zmaga się z traumą po tej tragedii. Decyzja o przyznaniu Konakry tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO była spowodowana także tym faktem, o czym informowała Irina Bokova sekretarz generalna UNESCO, mówiąc o próbie symbolicznego zdjęcia z Gwinei „klątwy eboli".
Wrocław przekaże elementarze dzieciom z Gwinei w sposób systemowy, za pośrednictwem gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem. Mówimy o 100 000 egzemplarzy certyfikowanego francuskojęzycznego podręcznika dla pierwszoklasistów w Konakry. Klasyczny elementarz zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy dla dzieci, przetłumaczonych na język francuski. Oceniamy, że podręczniki te będą służyć przez kilka lat grupie co najmniej 500 000 pierwszoklasistów z Konakry.
Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone i sfinansowane dzięki wsparciu szeregu instytucji i sponsorów, począwszy od dotacji sponsorskich, indywidualnych i korporacyjnych, przez środki finansowe UNESCO i Gminy Wrocław.
Łączne koszty szacujemy na około 100.000 USD.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się do akcji. Wrocławianie i Polacy z pewnością wesprą tę inicjatywę.
Mamy także nadzieję, że wsparcia Światowej Stolicy Książki - Konakry udzielą uczestnicy Światowego Kongresu Bibliotekarzy, który w sierpniu tego roku zagości we Wrocławiu gromadząc kilka tysięcy osób z całego świata.
Zaangażowanie Wrocławia w pomoc dla Konakry doceniły i wspierają również, poza instytucjami rządowymi w Gwinei, tamtejsza Delegacja Unii Europejskiej, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Wysoka Komisja Wielkiej Brytanii, Ambasada Królestwa Hiszpanii, Ambasada Egiptu, Ambasada Królestwa Belgii, Ambasady Niemiec i Francji.
23 kwietnia 2017 r. podczas przekazania Konakry tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO wraz z przechodnią rzeźbą-symbolem Światowych Stolic autorstwa Hedvy Ser, Artystki UNESCO na rzecz Pokoju (tradycja zapoczątkowana w zeszłym roku z inicjatywy Wrocławia), Rafał Dutkiewicz wręczy prezydentowi Gwinei i gubernatorowi Konakry sygnalny egzemplarz elementarza. Książki trafią do Konakry jesienią, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Jednocześnie ze względu na uruchomienie w Konakry nowej Biblioteki Narodowej i bardzo ograniczone zbiory, którymi dysponuje dotychczasowa niewielka placówka, Wrocław jako Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 zaapeluje do mieszkańców miasta, mieszkańców miast zrzeszonych w Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, mieszkańców miasta partnerskiego Wrocławia – Lille oraz belgijskiego Mons - Europejskiej Stolicy Kultury 2015, a także, za pośrednictwem duszpasterstwa akademickiego, do studentów Paryża o przekazywanie na rzecz Konakry książek w języku francuskim, w celu stworzenia księgozbioru nowej Biblioteki Narodowej Gwinei.
Pracujemy również nad udostępnieniem polskiego programu do katalogowania zbiorów dla nowej biblioteki.
22 kwietnia 2017 r. w dniu zakończenia przez Wrocław kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO w Gwinei, podobnie jak w kilkudziesięciu innych miejscach w Europie i na świecie, zabrzmi Światowy Hymn Książki, który powstał we Wrocławiu. Pieśń, do słów wiersza Tadeusza Różewicza - „Włosek poety", skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. W Gwinei wykonanie to będzie miało charakter szczególny – wiersz zostanie przetłumaczony na kilkanaście języków plemiennych mieszkańców tego kraju i odśpiewany właściwie we wszystkich jego regionach.
Zamierzamy kontynuować badanie wrocławskich tropów w Konakry. Warto bowiem wiedzieć, że wybitny wrocławski rzeźbiarz Leon Podsiadły, wraz z bratem Feliksem, przez pięć lat w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku odtwarzali system kształcenia w wolnej już Gwinei.
Dane do przesyłania darowizn na cele projektu "Książki dla Gwinei":
Fundacja Art Transparent
ul. Czereśniowa 10
55-140 Żmigród
NIP 915-170-51-92
KRS 0000247340
Alior Bank
Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548
Harmonogram działań:
6.02 -15.04 - zbiórka pieniędzy i książek, zawarcie umów z partnerami oraz sponsorami
6.02 – 31.03 – przygotowanie i zawarcie umowy na podręcznik
6.02 – 31.03 – projekt okładki, tłumaczenie wierszy i pozyskanie praw, dodatkowe łamanie, przygotowanie do druku, druk egzemplarza sygnalnego
23.04 – symboliczne przekazanie tytułu i elementarza
23.04 – 15.08 – zlecenie produkcji, druk i dystrybucja
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.