Giganci wrocławskiej medycyny przy jednym stole (WIDEO)
Ścigają się ze światem, czasem go nawet wyprzedzają i to świat uczy się od nich. Pochodzący z Bułgarii neurochirurg Paweł Tabakow postawił na nogi pacjenta z przerwanym rdzeniem kręgowym i dał nadzieję tysiącom sparaliżowanych. Słynny mikrochirurg z Trzebnicy Adam Domanasiewicz przyszył rękę mężczyźnie, który nigdy wcześniej jej nie miał. Profesor Dariusz Patkowski operuje najmniejsze dzieci i uczy swoich metod chirurgów na całym świecie. Kardiolog profesor Piotr Ponikowski o sercu wie więcej niż inni - nie bez powodu znalazł się na liście Najbardziej Wpływowych Umysłów Naukowych Świata.
POSŁUCHAJ:
cz. I
cz. II
W wieczornym programie rozmawialiśmy o tym, gdzie jest wrocławska i polska medycyna. Co już udało im się osiągnąć i czego jeszcze możemy się po nich spodziewać. Pytaliśmy też o to, jakie korzyści mają przeciętni pacjenci i jakie mają szanse na nowoczesne leczenie.
Profesor Piotr Ponikowski
Kardiolog, prorektor Uniwersytetu Medycznego ds nauki , kierownik Kliniki Kardiologii 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego wrocławskiej Akademii Medycznej, kształcił się też m.in. w Sztokholmie i Londynie. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskał w wieku 41 lat. W 2016 roku prof. Piotr Ponikowski znalazł się w czołówce w rankingu "Najbardziej Wpływowych Umysłów Naukowych Świata" prestiżowej organizacji Thomson Reuters. Maratończyk.
Profesor Dariusz Patkowski
Chirurg i urolog. Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej SPSK1 we Wrocławiu. Specjalista od operacji endoskopowych u najmniejszych z małych pacjentów. Ekspert dzielący się wiedzą i szkolący lekarzy na całym świecie, od Ukrainy po Dubaj. Czas prywatny dzieli między bieganie, jazdę samochodem, którą uwielbia, a akwarystykę. Jest też miłośnikiem fotografii.
Dr hab. Paweł Tabakow
Neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Kierował zespołem przeprowadzającym pierwszą na świecie operację rekonstrukcji rdzenia kręgowego. O spektakularnym zabiegu u pacjenta z niemal całkowicie przeciętym rdzeniem kręgowym dowiedzieliśmy się w 2014 roku, ale badania trwają już kilkanaście lat. W efekcie do szpitala piszą sparaliżowani z całego świata, którzy chcą być leczeni nową metodą. Nabór do eksperymentalnego projektu badawczego trwa. W wolnych chwilach gra na gitarze, jest kapitanem szpitalnej dyżurny piłki nożnej.
Dr Adam Domanasiewicz
Chirurg ogólny i lekarz medycyny ratunkowej, specjalista chirurgii ręki. Przez ponad 25 lat związany ze szpitalem w Trzebnicy, gdzie brał udział w spektakularnych operacjach ręki. Od niedawna pracuje w USK we Wrocławiu. Pod koniec 2016 roku jako pierwszy na świecie przeszczepił rękę mężczyźnie, który nigdy wcześniej jej nie miał. Prywatnie - rycerz, w wolnych chwilach wspinacz.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.