Nauka: O nowych technologiach, paliwach i perspektywie energetycznej dla Polski

Leszek Mordarski | Utworzono: 2017-01-29 18:05 | Zmodyfikowano: 2017-01-29 18:07
Nauka: O nowych technologiach, paliwach i perspektywie energetycznej dla Polski  -

Wrocław jednym z czarnych punktów na mapie smogowej Polski - przez większą część roku w mieście notujemy przekroczone dopuszczalne normy stężenia tych, czy innych szkodliwych substancji. jak walczyć ze smogiem. Zdaniem profesor Renaty Krzyżyńskiej z Politechniki Wrocławskiej spalanie węgla, nawet tej najwyższej jakości w domowych piecach, to ślepa uliczka.



- Spalanie każdego węgla, nawet tego najwyższej jakości, wiąże się z emisją siarki. To nie jest tak, że jest zero – mówi Renata Krzyżyńska.

W walce ze smogiem możemy posłużyć się węglem, ale tym spalanym w elektrociepłowniach - tylko je stać na inwestycje proekologiczne.

- W domach byłoby to za drogie - mówi doktor Janusz Lichota z Politechniki Wrocławskiej.



- Społeczeństwo polskie nie jest społeczeństwem bogatym. W związku z tym wybiera najtańsze rozwiązania. Ale to jest proste. Jeżeli spalamy paliwa niskiej jakości, miał czy plastiki, to w pierwszej kolejności trujemy siebie – mówi Janusz Lichota.

Dlatego by walka ze smogiem była skuteczna, do gry mocniej musi wejść państwo, z dotacjami, ulgami i odpowiednim programem inwestycyjnym.

Więcej o nowych technologiach i nowych paliwach a także o perspektywie energetycznej dla Polski i świata w Radiu Wrocław, w wieczornym programie "Nauka i innowacje". Zapraszamy po godzinie 21.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.