Historyczne skarby na budowie ekspresówki z Wrocławia do Poznania! (ZOBACZ)
Nie jest to złoty pociąg ani nawet złota korona, ale za to ślady bytności człowieka z późnej epoki kamienia i neolitu, czyli ogromne świadectwo historii. Wachlarz odkryć jest tak duży, że bez wątpienia można wyciągnąć wnioski, że okolice były zamieszkiwane niemal ciągle, przez średniowiecze aż do czasów nam współczesnych. Znaleziska są bowiem wielokulturowe. Najwięcej archeolodzy odnaleźli w miejscach dawnych cmentarzysk, gdzie zachowały się między innymi popielnice z prochami zmarłych.
Odnaleziona biżuteria, naczynia i cmentarzyska świadczą o tym, że w okolicy Żmigrodu i Krościny Wielkiej już 3000 lat temu mieszkali ludzie, tłumaczy archeolog Jadwiga Biszkont:
- W przypadku takich stanowisk jak cmentarzyka, tutaj mamy możliwość odkrycia zabytków, które są dobrze zachowane np. popielnice, zapinki, zausznice i przedmioty codziennego użytku.
Jednym ze skarbów jest pochodzący sprzed kilkuset lat przed naszą erą naszyjnik ze szklanych i bursztynowych paciorków:
-To są ozdoby, narzędzia. Te rzeczy, które znajdujemy są pod względem artystycznym naprawdę bardzo ciekawe.
Komunikat Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:
Na budowie dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S5 w latach 2014 – 2015 prowadzone były wykopaliskowe badania archeologiczne. Przebadanych zostało ponad 67 hektarów na 69 stanowiskach archeologicznych.
Badane stanowiska poświadczają funkcjonowanie na tym obszarze grup ludzkich od późnej epoki kamienia poprzez neolit, epokę brązu i żelaza, wczesne i późne średniowiecze do okresu nowożytnego. Archeolodzy prowadzący badania wykopaliskowe natrafili zarówno na ślady pradawnego osadnictwa, jak i na miejsca pochówków. Wiele stanowisk miało charakter wielokulturowy o długim okresie funkcjonowania, tworząc niejednokrotnie wielkoobszarowe kompleksy osadnicze.
Po terenowym etapie badań wykopaliskowych następuje opracowanie wyników badań, w czasie których wykonuje się specjalistyczne ekspertyzy, np. archezoologiczne, palinologiczne, antropologiczne, dendrochronologiczne czy datowanie metodą węgla C14.
Większość znalezisk trafiła już do Muzeum w Środzie Śląskiej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.