Jelenia Góra: Znikają zabytkowe elementy balkonów i werand
Ulica Wojska Polskiego, była kiedyś reprezentacyjną ulicą miasta, a zdobne balkony wychodziły na znajdujące się przy niej ogrody zamożnych patrycjuszy. Dziś, kiedy wspólnoty mieszkaniowe tamtejsze kamienice remontują, zamieniają zdobne podpory balkonów czy tralki na zwykłe. Czasem nawet obijają balkony płytami OSB czy w ogóle je rozbierają.
"Inwestorzy bronią się przed dokładnym odtwarzaniem często bardzo pięknych konsol - czyli podpór, które były ozdobne, były bardzo charakterystyczne, na przykład dla wszystkich balkonów na ulicy Wojska Polskiego" - mówi Wojciech Kapałczyński ze służby ochrony zabytków:
Wszystko by uniknąć znacznych kosztów związanych z renowacją snycerki czy odbudową zabytkowych elementów.
"Nie stać nas" – mówi wprost Joanna, właścicielka jednego z mieszkań w zabytkowej strefie Jeleniej Góry:
"Problem jest w tym, że my mieszkańcy z balkonami zostaliśmy sami. Chcielibyśmy mieć ładne i zadbane balkony, ale zrobienie ich - żeby wyglądały tak jak kiedyś jest bardzo kosztowne"
Właściciele kamienic nie mają zwykle dostępu do pieniędzy z ministerstwa czy urzędu marszałkowskiego, bo te trafiają głównie na remonty cennych pałaców czy obiektów sakralnych. Mogą jednak korzystać z pomocy miasta, pod warunkiem, że ich budynek leży w strefie zabytkowej, objętej specjalną uchwałą mówi Rafał Szymański radny z komisji kultury:
"Jeżeli wspólnota mieszkaniowa zwróci się do miasta ma szansę na uzyskanie dotacji. Pamiętajmy, że straciliśmy dużą część takich zabytkowych dekoracji. Zobaczmy jak wyglądają balkony, które były kiedyś kute. Część kutych balkonów zamieniona jest w tej chwili na zwykłe pręty. Jelenia Góra bez tego straci swój urok i czar."
Joanna, mieszkanka jednego z budynków przy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze odpowiada, że służby konserwatorskie chętnie nakazują, ale nie dopłacają do ratowania zabytków, chyba że są to pałace albo kościoły:
"Mnie osobiście na to nie stać. Teraz stoję przed dylematem czy wziąć kredyt i zrobić ten balkon jak wyglądał 100 lat temu. Czy zrobić tanio szybko i żeby mi posłużył przez kilka najbliższych lat"
Konserwatorzy zabytków mogą interweniować, kiedy kamienica jest wpisana do rejestru. Kiedy nie jest, mają związane ręce. Problem dotyczy też docieplania budynków styropianem od zewnątrz, kiedy zdobną kamieniarkę przykrywa się atrapami ze styropianu. Konserwatorzy zabytków uważają, że jest to praktyka niedopuszczalna.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.