"Dolny Śląsk bez smogu". Ruszyliśmy w teren!
Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Siechnic? Radio Wrocław rozpoczęło akcję badania jakości powietrza na Dolnym Śląsku. Wyruszyliśmy w teren wraz z naukowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego by sprawdzać jakoś powietrza w ponad stu dolnośląskich miejscowościach.
O dokładnych wynikach pomiarów powiemy po ich analizie, ale już teraz wiadomo, że miejscami stężenie pyłu zawieszonego było bardzo wysokie. Co ciekawe, nie wokół blokowisk, a na obrzeżach najczęściej pomiary znacznie wykraczały poza normę. Dlaczego - tłumaczy Piotr Muskała z zakładu klimatologii i ochrony atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego:
- Blokowiska bardzo często podłączone są do sieci ciepłowniczej i ogrzewanie tych bloków nie wiąże się z emisją zanieczyszczeń powietrza. Natomiast na osiedlach domkow bardzo często jest jeden kilka, kilkanaście budynków, które ogrzewane są węglem.
Na razie wygląda na to, że powietrze dziś mamy całkiem dobrej jakości. Na nasze pomiary czekają mieszkańcy Siechnic:
Wcześniej za pomocą formularza dostępnego na stronie wpisywaliście miejscowości, które nie mają swoich stacji pomiarowych, a w których macie wrażenie, że powietrze nie jest krystalicznie czyste. Wasza aktywność nas zaskoczyła - łącznie pojawiło się ponad 120 miejscowości, w których chcielibyście byśmy pojawili się z aparaturą badawczą CZYTAJ TUTAJ
Od dziś zaczynamy pomiary i będziemy wsiadać do mobilnego centrum pomiarowego - samochodu uzbrojonego po dach aparaturą badawczą ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego, by jeździć po regionie "na szybko" sprawdzając, gdzie warto stanąć na dłużej.
Grafika: Dolnośląski Alarm Smogowy
Później wytypujemy miejscowości, w których zatrzymamy się na dłużej i znów będziemy Was prosić o pomoc - trzeba będzie znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie mógłby stanąć pyłomierz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Przez tydzień będzie zbierał dane, które zinterpretują eksperci uniwersyteccy.
Do akcji dołącza również Urząd Marszałkowski - potrzebowaliśmy partnera, by nie okazało się, że powietrze jest złe i nic nie można z tym zrobić. Urząd Marszałkowski zresztą już rozpoczął prace nad Uchwałą Antysmogową. Nie wszystkie gminy są skłonne zaakceptować program antysmogowy - może wsparcie Urzędu Marszałkowskiego ich przekona?
Co ciekawe, wśród zgłoszonych miejscowości pojawiły się i takie, gdzie są stacje pomiarowe - a mieszkańcy po prostu nie wiedzą, że mogą te informacje całą dobę i bezpłatnie uzyskać - to dla nich już teraz na naszej stronie - po prawej stronie znaleźć możecie specjalne okienko, w którym zamieszczamy Wam dane ze wszystkich dolnośląskich pyłomierzy.
Posłuchaj relacji naszej reporterki - Doroty Czubaj - z Siechnic. Wyniki dzisiejszych kontroli są zadowalające:
Wystarczy rano wejść na stronę Radia Wrocław i już wiesz, czym oddychasz... Będziemy się wspólnie starać by z roku na rok i miesiąca na miesiąc to czym oddychamy było coraz lepsze. Bo chodzi o "Dolny Śląsk bez smogu".
Partnerem akcji jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.