Burmistrz Nowej Rudy, Tomasz Kiliński był gościem Rozmowy Dnia (POSŁUCHAJ)
Panie burmistrzu jak mieszka się w miejscowości gdzie roczne, średnie stężenie benzoapirenu, czyli takiej rakotwórczej substancji są przekroczone o 1700%?
Szanowni państwo, zanieczyszczenie powietrza i problem zanieczyszczenia powietrza w Nowej Rudzie był od dawna i wciąż jest. To problem, który spowodowany jest niską emisją kominową, czyli poprzez spalenie złego lub całkowicie niedopuszczalnego materiału w kotłach przez mieszkańców miasta. Jest to również wynik sezonowy - przede wszystkim w okresie zimowym, niskich temperatur, wtedy te przekroczenia występują. Ma tutaj też wpływ niestety ukształtowanie terenu ponieważ centralna częśc miasta położona jest w dolinie w związku z tym przewietrzanie miasta jest niestety nieduże i to powoduje te wysokie pomiary
Spojrzałem na wyniki przyjeżdżając dzisiaj do Pana miejscowości. Dziś nie sa złe, ale wczoraj były fatalne - to się tak zmienia z dnia na dzień?
Potrafi się tak zmieniać. Czasami jest tak, że pora dnia generuje różne wyniki.W pierwszej połowie dnia te wyniki są lepsze, gorsze są w godzinach wieczornych kiedy to spalanie jest większe - wtedy mieszkańcy wracają do domów. Dzisiaj te wyniki są dobre. Rano oglądałem mapę Polski to nasz obszar Nowej Rudy, Kłodzka, Ząbkowic czy Dzierżoniowa gdzie te przekroczenia występują, to te warunki sa dobre w porównaniu z Górnym Śląskiem, Małopolską, Warszawą, Wrocławiem, dużymi aglomeracjami.
Uświadomię naszym słuchaczom co to znaczy przekroczenie 1700% benzoapirenu, to tak drodzy słuchacze jakbyśmy wypalili dodatkowo 2,5 tysiąca papierosów rocznie. Co do tej pory udało się zrobić, żeby walczyć z niską emisją? To przede wszystkim piece przydomowe, czyli to czym ludzie palą
To czym ludzie palą i jakość kotłów, które używają, czyli tak naprawdę nasze działania powinny zmierzać w kierunku wymiany źródeł ciepła i stosowania ekologicznych paliw i to próbujemy robić. Aczkolwiek zidentyfikowanych źródeł ciepła do wymiany w mieście mamy 1200. Wymieniamy ich kilkanaście-kilkadziesiąt rocznie. W ubiegłym roku było to 40 wymian. Natomiast szanowni Państwo trzeba zdać sobie sprawę z jednego. W Nowej Rudzie jest stacja pomiarowa i ona pokazuje przekroczenia mniejsze lub większe. Tak samo w Kłodzku czy w Ząbkowicach. Natomiast w wielu miejscach tych stacji nie ma i te przekroczenia istnieją wszędzie. Ja chcę zwrócić uwagę na jedno. Państwo musi bardzo poważnie zainteresować się problemem.
Mówi Pan o rozwiązaniach centralnych. Wczoraj premier Beata Szydło podniosła temat smogu w całym kraju i powiedziała, że w ciągu tygodnia powinniśmy poznać propozycje rozwiązań. Ma się tym zająć wicepremier Mateusz Morawiecki. Pan jest dobrej myśli?
Trudno mi powiedzieć czy można być dobrej myśli po tym jak w ubiegłym roku odwołano program KAFKA, dzięki któremu my w Nowej Rudzie mieliśmy wymienić 200 źródeł ciepła. Wcześniej powiedziałem o 1200 do wymiany, to jest 1/6 źródeł ciepła wymienionych. To jest wiele pracy, wiele wspólnych rozmów i spotkań z mieszkańcami, których należy przekonać do takiego czy innego działania. Mieliśmy gotowy projekt wymiany 200 źródeł ciepła zadeklarowanych i chętnych do udziału w tym projekcie mieszkańców, ale niestety musieliśmy z tego zrezygnować. To była kwota 3,2 mln. złotych. Całość wymiany źródeł ciepła 1200 szacowana jest na 18 mln. złotych, co całkowicie przekracza jakiekolwiek możliwości takiego miasta jak Nowa Ruda. Biorąc pod uwagę to co dziś obserwujemy w całym kraju, a właściwie pokazujemy tylko te miejsca w których dokonujemy pomiarów, a tak jak mówiliśmy problem jest dalekoszerszy, to tak naprawdę bez pomocy rządu, państwa, bez środków Unii Europejskiej i może Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to będziemy mieli trudności z walką z tym problemem.
A jaka jest świadomość mieszkańców Nowej Rudy? Jadąc do Pana nie widziałem mieszkańców, którzy chodziliby w maseczkach.
I tak i nie. Są mieszkańcy, którzy są bardziej świadomi i tacy którym jest to obojętne. Uważam jednak, że ta świadomość rośnie to widać po zainteresowaniu choćby takimi projektami jak możliwość uzyskania dofinansowania swojego źródła ciepła. Myślę, że to efekt bardzo pozytywny. Ciągle są obawy, że mieszkańcy nie będą chcieli uczestniczyć w tego typu programach jeżeli one oczywiście będą. Tu naprawdę apel podejmowany często już przez samorządy i my jako samorząd również taki apel podejmiemy idąc w ślad za miastem Pszczyna, które rozpoczęło jakby apelowanie o zainteresowanie tym problemem państwa, rządu, bo sami sobie z tym nie poradzimy.
Mówi się o tym, że najważniejsza jest informacja. Czy Państwo prowadzicie kampanię informacyjną dla mieszkańców? W Świebodzicach na przykład jest system powiadomień smsowych.
Mamy również taki system. Wczoraj rano takie smsy były do mieszkańców wysyłane. Pytał Pan wcześniej czy widać mieszkańców chodzących w maskach - ja nie widzę, ale nie oznacza to, że nie mają świadomości. Ten problem w Nowej Rudzie myślę był jest i będzie. Stacja pomiarowa, która jest w Nowej Rudzie tak naprawdę powstała z powodu sąsiedztwa hałdy pokopalnianej i emisji z tej hałdy różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ta hałda została już oczywiście wygaszona wiele lat temu więc ta emisja nie istnieje lubi jest bardzo niewielka, ale pozostaje emisja ze źródeł ogrzewania lokali mieszkalnych.
Posłuchaj całej rozmowy dnia:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.