Reforma oświaty we Wrocławiu: Ilu nauczycieli straci pracę?
Koszt wszystkich zmian, to około 100 milionów złotych z budżetu miasta, wliczając w to między innymi ewentualne odprawy dla nauczycieli. - 58,6 mln to wyłącznie koszty infrastrukturalne - mówi dyrektor departamentu edukacji w magistracie Jarosław Delewski. Między innymi dlatego, że w byłe budynki po gimnazjach, trzeba dostosować dla młodszych dzieci:
- W gimnazjum nie ma obowiązku żywienia dzieci, w szkole podstawowej jest. Trzeba stworzyć place zabaw, oczywiście wyposażyć też świetlice i biblioteki, zmienić księgozbiory. Trzeba również w tych szkołach podstawowych stworzyć pracownie chemiczne, fizyczne, biologiczne i geograficzne. We Wrocławiu budowaliśmy w szkołach gimnazjalnych takie pracownie. Jedna pracownia kosztowała ok. 200 tys. zł.
Reforma oświatowa oprócz kosztów finansowych pociągnie za sobą zwolnienia nauczycieli we Wrocławiu. - To nieuniknione - dodaje dyrektor Delewski:
- Jeśli są małe gminy, w których można zatrudnić nauczyciela, dla którego nie ma pracy na stanowisku np. drugiego pedagoga, we Wrocławiu to by skutkowało zatrudnieniem w 250 placówkach zatrudnieniem 250 nauczycieli. Coś, co w jednym miejscu było by ratunkiem być może dla zwalnianych nauczycieli, w naszym mieście byłoby dodatkowym kosztem do poniesienia.
W styczniu propozycje departamentu edukacji mają trafić pod obrady radnych, a później do zaakceptowania przez kuratora oświaty. Cały proces tworzenia nowej sieci szkół musi zakończyć się do połowy marca.
Według Jarosława Delewskiego cały proces na pewno będzie skutkować zwolnieniami nauczycieli we Wrocławiu. Ile osób dokładnie straci pracę?
To na razie jedynie propozycje złożone przez Urząd Miejski. Na początku stycznia trafią one pod dyskusję Rady Miejskiej, a później do zaopiniowania przez Kuratorium Oświaty. Jak mówi Janusz Wrzal, zastępca kuratora dolnośląskiego, na razie nic nie jest jeszcze przesądzone:
Obecni dyrektorzy gimnazjów mają otrzymać stanowiska wicedyrektorów w przyszłych 8-letnich podstawówkach. Ostateczne decyzje w sprawie reformy oświatowej we Wrocławiu mają zapaść do połowy marca.
sssssssssssssssssssssssssssssssssss
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.