Wigilijne potrawy na Dolnym Śląsku (Posłuchaj)
Każdy dom ma swoją wigilijną tradycję. Na większości stołów pojawiają się ryby. Dominują śledzie, karpie, ale coraz częściej podczas wigilijnej kolacji zjadamy łososia, szczupaka, sandacza, czy okonia. Jeden z najbardziej doświadczonych dolnośląskich kucharzy Grzegorz Pomietło stawia na tradycję. Co roku przyrządza dla swoich gości karpia w sosie luterańskim. To przepis sprzed wieków, ale doskonały na tę najważniejszą kolację w roku - podkreśla Pomietło:
-Ten przepis ma ponad 200 lat. Dolny Śląsk słynie z karpia. Nawet jeden z cesarzy niemieckich jak przyjechał ze swoją świtą do Wrocławia to zjedli w jeden dzień tysiąc osiemset kilo karpia.
Na stołach pojawiają się różne potrawy, które przywieźli ze sobą osadnicy przed laty. A w regionie mieszkają przecież ludzie prawie ze wszystkich stron świata. Tomasz Hartman, szef kuchni jednej z wrocławskich restauracji, nie wyobraża sobie świąt bez moczki. To typowo górnośląski przysmak:
-Mama kupuje trzy kompoty: agrestowy, czereśniowy i truskawkowy. Dodaje do tego piernik, wszystko rozgotowujemy, dajemy mnóstwo orzechów, kardamonu, czarnej czekolady, a na końcu składniki aromatyczno- smakowe.To już zależy od domu, dlatego ta mączka jest taka różna.
Wszystkich może połączyć kompot z suszu. Bardzo smaczny, aromatyczny i mogący mieć zbawienny wpływ na naszą przemianę materii. - Przygotowania kompotu to banalna sprawa - przekonuje najlepszy polski kucharz młodego pokolenia wg Przewodnika Gault & Millau wrocławianin Łukasz Budzik.
-Mamy tu gruszki, jabłka, śliwki, skórki z pomarańczy i cytryn. Wszytko wędzone lub suszone bo musi być ten posmak... Dodajemy też wodę, cukier, miód i świeże owoce, żeby dodać trochę kompotowego smaku i to wszystko.
Oprócz kompotu z suszu klasyką na dolnośląskich stołach wigilijnych mogą stać się także ryby. Zarówno te słodko, jak i słonowodne, pojawiają się obecnie w wielu polskich domach. Nasz region może się pochwalić wybitnymi okazami m.in. karpia. O tych smakach regionalnej wigilii będziemy mówić w jutrzejszym programie Hamburger na śniadanie. Początek tuż po 8. Przypomnijmy, że tradycyjna wigilijna kolacja powinna się składać z 12 potraw.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.