TOP5 dolnośląskich szopek bożonarodzeniowych - wygrywa Głuszyca !
Głosowanie potrwa do soboty 31 grudnia, do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Szopka w Polkowicach
W rejonie Zagłębia Miedziowego chyba wszystkie miejscowości - nawet najmniejsze wsie czy osady - mają swoje szopki bożonarodzeniowe. Jak spośród tych wszystkich konstrukcji wybrać tę, która ma reprezentować byłe województwo legnickie? Nasz reporter postanowił na rozmiar. Wziął miarkę do ręki i okazało się, że największa kopia betlejemskiej zagrody w tym roku stoi w Polkowicach.
Szopka w Chełmsku Śląskim
W Chełmsku przy kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny tradycja żywej szopki jest chyba najstarsza na Dolnym Śląsku. Od dekady nieprzerwanie pojawiają się tam zwierzęta. Jej budowę zainicjował sołtys, Mirosław Antoniszyn, ale zwierzęta są nie tylko z jego gospodarstwa. Pachnie tam choinkami, sianem i zwierzętami.
Szopka w Głuszycy
Niezwykła szopka w Głuszycy, Żywe Betlejem to odwzorowanie życia z okresu narodzin Jezusa. Odwiedzający mogą choć na chwilę przenieść się do tamtego czasu. Nie tylko w wymiarze samej stajenki, ale i niemal całego życia miejskiego w Betlejem. Poza stajenką zobaczycie więc kowala czy piekarza, jak również innych rzemieślników. Ponad to: mnóstwo zwierząt, a także samego Jezuska, którego odegra niedawno narodzony, mały aktor.
Szopka w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu
Na pytanie z ilu elementów się składa, opiekunowie tej szopki mówią, że po dwóch tysiącach przestali liczyć. I faktycznie - świecidełka, zabawki i różne ozdoby otaczają nas z każdej strony gdy wchodzimy do kaplicy kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku. Choć miejsce to z pewnością zaliczymy do nietypowych, bo obok pasterzy są też lalki, statki i postacie ze współczesnych bajek, ruchoma szopka cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców, ale i wśród gości, również tych z zagranicy
Szopka w Krzeszowie
Ma 57 metrów długości i 25 metrów szerokości oraz w najwyższym miejscu 35 metrów wysokości. Grzegorz Żurek, kierownik centrum obsługi pielgrzyma z Krzeszowa mówi, że to szopka szopka bożonarodzeniowa. Skoro taka wielka jest ta szopka, a w istocie kościół świętego Józefa w Krzeszowie, podajmy jego wewnętrzne wymiary: spod empory organowej do końca prezbiterium 47,0 m długości. Wraz z przedsionkiem (6,7 m) całkowita długość nawy to 53,7 m. Szerokość między filarami empor bocznych wynosi 12,76 m. Całkowita szerokość wnętrza to 19,84 m a całkowita wysokość nawy to 21,25 m Nieźle jak na szopkę. Jest tam ogromny cykl fresków składający się z 50 scen. 17 z nich namalowano na stropie. Wiadomo, ze Jezus rodzi się na nich w dolnośląskiej scenerii, widać na freskach Zamek Bolków, widać Góry Stołowe, widać dolnośląskie krajobrazy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.