Uniwersytet Przyrodniczy ratuje owce zagrożone wyginięciem

| Utworzono: 2016-12-15 17:02 | Zmodyfikowano: 2016-12-15 17:05
Uniwersytet Przyrodniczy ratuje owce zagrożone wyginięciem - fot. Andrzej Owczarek/Radio Wrocław
fot. Andrzej Owczarek/Radio Wrocław

Badanie USG płodu w stogu siana? Takie rzeczy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Radio Wrocław odwiedziło uczelnię, by sprawdzić jak naukowcy i przyszli weterynarze prowadzą hodowle Owiec Olkuskich - stado liczy 80 sztuk, połowa z nich jest właśnie kotna.

"'Teraz badamy owcę czy jest kotna. Przed chwilą znaleźliśmy jednego. Szukamy kolejnego, ale chyba jest tylko jeden. Badam USG aparatem, widzę tutaj w okularach obraz, a reszta widzi na ekranach, które są połączone drogą radiową. Ta rasa jest rasą rodzimą i jest w programie zachowania rasy. My do konkretnych owiec musimy dobrać konkretnego tryka. To nie może być tak, że my sobie krzyżujemy jak chcemy. To jest wszystko zapisane w księgach, żeby spokrewnienie nie było za duże"

Stado liczy 80 sztuk więc jest co robić.

"Teraz będę szukała płodu. Szukam takich struktur. Muszę mieć pewność, że go widzę - kręgosłup, bijące serce, wątroba. To jest bardzo ważna informacja technologiczna. Inaczej traktujemy maciorki z dwojaczkami, inaczej z jedynakami, inaczej z trojaczkami. Żeby maciorka mogła odpowiednio odchować płody".





Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.