Jak wziąć pieniądze na biznes z Unii? (ROZMOWA DNIA)
Warto się pośpieszyć - to ostatnie aż tak duże pieniądze do wydania z Unii Europejskiej. Dolny Śląsk z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wywalczył 9 mld złotych. To świetny wynik, tyle, że coraz głośniej słychać o tym, że mamy problem z wydawaniem unijnych pieniędzy i końcówka tej dekady może być mocno nerwowa. Co to oznacza dla Kowalskiego i Nowaka? I gdzie się udać jeśli mamy świetny pomysł na biznes i potrzebne nam europejskie wsparcie? O to w Rozmowie Dnia Radia Wrocław pytaliśmy Dorotę Nahrebecką-Sobotę, wicedyrektor Departamentu Funduszy Europejskich W urzędzie marszałkowskim.
POSŁUCHAJCIE:
Dolny Śląsk z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wywalczył 9 mld złotych. To świetny wynik, tyle, że coraz głośniej słychać o tym, że mamy problem z wydawaniem unijnych pieniędzy i końcówka tej dekady może być mocno nerwowa. Macie problem?
Problemu nie mamy, mamy dużo pracy. Wpłynęło wiele wniosków o dofinansowanie, musimy je szybko ocenić i zakontraktować.
Radio Wrocław jako pierwsze informowało, że generator wniosków nie działa. Teraz jest już dobrze?
Teraz działa, nie mamy problemów od maja, kiedy powstało nowe narzędzie. Konkursy z tamtego generatora już zostały rozstrzygnięte.
Głównym celem, jak pięknie napisano w dokumentach, jest wzrost konkurencyjności Dolnego Śląska zapewniający poprawę życia jego mieszkańców. Jak Nowak czy Kowalski mogą skorzystać z tych pieniędzy?
Zależy w jakiej branży. Pieniądze są przeznaczone na poprawę otoczenia Kowalskiego i Nowaka - wsparcie tego, by była niższa emisja, lepsze drogi, lepszy transport kolejowy, żebyśmy mieli oczyszczalnie ścieków, albo poszli do pracy mając gdzie zostawić dziecko.
Czy naprawdę można wywalczyć te środki?
Tak. O ile przy infrastrukturalnych projektach to trudniejsze, bo trzeba mieć większy wkład własny, to przy projektach tzw. miękkich powinno być to łatwiejsze. Tworzenie żłobków związane jest z działaniem 8.4 - "godzenie życia zawodowego i prywatnego". Wnioski można składać w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
Gdzie szukać pomocy?
W DWUP. Mamy też sieć punktu informacji o funduszach UE - są one w czterech byłych miastach wojewódzkich i we Wrocławiu. Organizowane są spotkania tematyczne, są tzw. środy z funduszami. Informacji można też szukać na stronach funduszy europejskich.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.