Tak wyglądają fabryki BSH we Wrocławiu. Inwestycja za pół miliarda złotych (ZOBACZ ZDJĘCIA)
Produkcja nie ruszy tak jak wstępnie zakładał inwestor do sylwestra, tylko w drugiej połowie przyszłego roku – i to jedyna zła wiadomość. BSH otworzy przy Żmigrodzkiej dwie nowe fabryki produkujące lodówki i piekarniki. 2 miliony sztuk rocznie. Inwestycja jest warta pół miliarda złotych, a prace są już mocno zaawansowane.
W fabryce piekarników trwają remonty hal produkcyjnych, zamontowano pierwsze linie produkcyjne między innymi montażową i spawalniczą. Inwestor przeprowadził też już pierwsze testy.
- Uruchomienie potężnych fabryk wymaga od nas nie tylko stworzenia nowoczesnych linii produkcyjnych, ale także wykonania szeregu prac modernizacyjnych, również z zakresu infrastruktury informatycznej czy transportowego– mówi Konrad Pokutycki, Prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.
Inwestor współpracuje z 76 firmami lokalnymi. Każdego dnia na terenie fabryk pracuje około 160 osób.
I co najważniejsze - wiosną ruszy rekrutacja na stanowiska produkcyjne. Docelowo Bosch planuje zatrudnić 1000 osób, czyli dwa razy więcej niż wstępnie deklarował.
BSH zatrudnia w Polsce ponad 4,5 tys. osób. W swoich trzech łódzkich fabrykach produkuje pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, a w podrzeszowskiej Rogoźnicy drobne AGD.
Na świecie Bosch zatrudnia prawie 57 000 pracowników i posiada 40 fabryk. Roczne obroty firmy wyniosły 12,6 mld euro.
Od Knautha przez Wrozamet do Mastercooka i... Boscha Historia wrocławskiego przedsiębiorstwa zaczyna się w 1946 r. Wtedy w poniemieckiej fabryce Knauth powstała Odlewnia Żeliwa i Metali. Początkowo produkowała m.in ruszty do parowozów, siekacze motorowe dla rolnictwa i elementy motocykli SHL. Kilka miesięcy później powstaje Wytwórnia Naczyń Emaliowanych. W listopadzie 1962 r. obie firmy łączą się we Wrocławskie Zakłady Metalurgiczne (WZM), specjalizujące się w produkcji kuchni węglowych i gazowych oraz pralek wirnikowych „Emilia”. Rok 2005: - Małżeństwo, jakie właśnie zawarliśmy, wkrótce zostanie skonsumowane - tak cieszył się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W jego gabinecie została podpisana umowa z baskijską firmą Fagor: 29 marca 2006 r. spółka zmieniła nazwę na FagorMastercook SA. Rok 2011: Solidarność grozi, że jeśli jej postulaty nie zostaną spełnione, dojdzie do strajku. Pracownicy produkcyjni z wieloletnim stażem mówią, że zarabiają ok. 1800 złotych: 17 kwietnia 2015: Podpisanie umowy przedwstępnej z Boschem |
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.