Panika i strach rządzą dziś rynkami finansowymi. Inwestorzy reagują bardzo nerwowo na każdy ruch. Topnieją ceny surowców, zyski spółek i ich notowania. Co w takiej sytuacji robić z oszczędnościami? Kto przetrwa kryzys? To pytanie zadają sobie dziś niemal wszyscy.
Podczas gdy kryzys opanował światowe rynki finansowe zadajemy sobie pytanie, co z naszymi oszczędnościami. Jak sytuacja spółek gigantów, banków, koncernów odbije się na zwykłych ciułaczach? Jedno jest pewne fundusze inwestycyjne przestały być na dzień dzisiejszy maszynkami do robienia pieniędzy. Ale kto wie jak sytuacja wyglądać będzie za kilka lat? Może okazać się, że fundusze przyniosą jednak znacznie większe zyski niż depozyty bankowe. Co na ten temat myślą specjaliści? Filip Marczyński rozmawia z Pawłem Komarem, doradcą finansowym. (Posłuchaj)
A co z kredytami, również hipotecznymi? Będzie coraz trudniej je zaciągnąć. Czy w takiej sytuacji kupować dziś nieruchomości? I w jakiej walucie się zadłużać? Odpowiedzi szukaj w cz.II rozmowy Filipa Marczyńskiego z Pawłem Komarem. (Posłuchaj)
Przyjrzyjmy się jeszcze naszemu lokalnemu rynkowi. Jak kryzys przełożył się na sytuację największego dolnośląskim holdingu KGHM Polska Miedź S.A.? Odpowiedzi na to pytanie w rozmowie z jego prezesem Mirosławem Krutinem szukał Andrzej Andrzejewski.
Na razie trudno oszacować ile spółka może stracić na kryzysie. Mirosław Krutin zastrzega, że na obecnym poziomie spadków cen na światowych giełdach, nie ma zagrożenia dla funkcjonowania spółki. Sygnałów płynących z giełd metali kolorowych nie należy jednak bagatelizować. Zdaniem prezesa spółka musi przejść poważne zmiany, tak by w czasach giełdowej bessy znacznie ważniejszym niż dotychczas źródłem dochodu stała się tzw. działalność "pozamiedziowa".
Tak więc wiemy już, że przed kryzysem nie da się uciec. I że przetrwają go tylko najsilniejsi. Posłuchaj co na ten temat sądzi Maciej Mazur, wiceprezes Wrocławskiej Izby Gospodarczej, z którym rozmawia Filip Marczyński.