Mija 10 lat od założenia Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławia
W tym czasie do stolicy Dolnego Śląska udało się ściągnąć 200 inwestorów zagranicznych, wśród których znajdują się m.in. takie marki, jak BASF, IBM, Google, Bosch, Nokia, czy LG.
Jak podkreśla prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, to dało zatrudnienie około 85 tysiącom ludzi:
- To, co robi ARAW, nie jest związane z przyznawaniem dotacji. Jest związane z tym, żeby wytłumaczyć, jak się zatrudnia ludzi w Polsce, jak funkcjonują polskie systemy księgowości, jak się poruszać w przestrzeni miasta, jak być swego rodzaju przewodnikiem.
Tylko w tym roku dzięki wsparciu ARAW na inwestycje na terenie aglomeracji wrocławskiej zdecydowało się 20 przedsiębiorców, co pociągnie za sobą utworzenie kolejnych 7 tysięcy miejsc pracy.
Z INFORMACJI MAGISTRATU:
W ostatniej dekadzie zmieniła się zarówno struktura bezpośrednich inwestycji zagranicznych, jak i czynniki o nich decydujące. W 2005 roku aglomeracja wrocławska była atrakcyjna przede wszystkim dla firm produkcyjnych, dla których kluczowe były kwestie efektywności finansowej oraz system pomocy publicznej. – Sektor nowoczesnych usług biznesowych dziesięć lat temu był właściwie nieobecny we Wrocławiu. Nasza firma jest także przykładem tej pozytywnej ewolucji – do wybudowanych zakładów produkcyjnych na przestrzeni kolejnych lat dołączyły inwestycje w centrum badawczo-rozwojowe oraz centrum usług wspólnych – mówi Tomasz Duda, dyrektor Centrum R&D 3M Polska.
Dziś Wrocław może poszczycić się największą w Polsce liczbą centrów rozwojowo-badawczych, operacji typu Knowledge Process Outsourcing, jest również prężnym zagłębiem branży IT.
– Aglomeracja wrocławska tworzy przestrzeń do budowania innowacyjnych przedsięwzięć i jest otwarta na to, aby rozwijały się tutaj projekty badawczo-rozwojowe. Dlatego ściśle współpracujemy ze szkołami wyższymi i inkubatorami przedsiębiorczości, a poprzez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej bezpośrednio rozwiązujemy problemy, na które napotykają inwestorzy, tak by nie zostawali z tym sami – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Tylko w bieżącym, 2016 roku dzięki wsparciu ARAW-u na inwestycje na terenie aglomeracji wrocławskiej zdecydowało się 20 przedsiębiorców, co pociągnie za sobą utworzenie tutaj ponad 7 tys. miejsc pracy.
– Już dziś z satysfakcją chcę poinformować, że firma Becton Dickinson podjęła decyzję o powiększeniu oddziału w stolicy Dolnego Śląska i w swoim centrum usług wspólnych. Obecnie zatrudnia 300 pracowników. W najbliższym czasie chce przyjąć 50 kolejnych osób – mówi Dariusz Ostrowski, prezes ARAW.
To kolejne wzmocnienie rynku pracy w aglomeracji wrocławskiej, na której terenie obsługiwani przez ARAW inwestorzy utworzyli już ponad 85 tys. nowych miejsc pracy.
– Należy również mieć na uwadze to, że każde miejsce pracy, utworzone bezpośrednio przez inwestora, generuje od trzech do pięciu miejsc pracy w otoczeniu biznesu – w usługach, u poddostawców czy kooperantów biznesowych – wyjaśnia wiceprezes Ewa Kaucz i podkreśla, że w sektorze nowoczesnych usług biznesowych pracuje we Wrocławiu ponad 35 tys. osób. W tym miejscu warto dodać, że podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście w 2005 r. wynosiła 100 tys. mkw., a dziś to prawie 800 tys. mkw. Natomiast kolejne 200 tys. mkw. tej powierzchni zostanie oddane do użytkowania w ciągu najbliższych miesięcy.
Miniona dekada to również okres najbardziej dynamicznego rozwoju Wrocławia w jego najnowszej historii. Według danych PwC, PKB miasta w latach 2004-2012 wzrosło o 45%, co jest najlepszym wynikiem w kraju, stopa bezrobocia spadła z 11% do 3%, a średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw niemal się podwoiło.
Dzisiejszy Wrocław to wzorcowe miasto europejskie, co – zważywszy na ogromne różnice, które dzieliły metropolie Europy Zachodniej od miast byłego bloku wschodniego – należy poczytywać za ogromny sukces. Ta wrocławska perspektywa nie uległaby jednak zmianie, gdyby nie rozwój gospodarczy i ogromna otwartość władz samorządowych na współpracę z biznesem. Właśnie to zdecydowało bowiem, że we Wrocławiu w roku 2006 powstała pierwsza w Polsce wyspecjalizowana instytucja, dedykowana obsłudze i wsparciu inwestorów, którą jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Spółka ta wyznaczyła ogólnopolskie standardy współpracy z przedsiębiorcami.
Około 2010 roku nastał wielki boom internetowy. Mniej więcej od tego momentu można mówić o masowości tego medium. Pojawiły się nowe wyzwania, przede wszystkim w komunikacji ze społeczeństwem. Struktury urzędowe nie były już w stanie prowadzić komunikacji online w skali oczekiwanej przez mieszkańców czy też inwestorów. W roku 2013 serwis www.wroclaw.pl trafił pod skrzydła ARAW-u, przekształcając się z klasycznego BiP-u w oficjalny portal miasta o szerokim spektrum informacji.
– Dziś www.wroclaw.pl to funkcjonalne medium, o unikatowej liczbie ponad miliona wejść miesięcznie, co czyni nas najbardziej efektywnym serwisem lokalnym w Polsce – mówi Dariusz Ostrowski, prezes ARAW.
Spółka zainwestowała ponadto w wielojęzyczny portal gospodarczy dedykowany inwestorom – http://www.invest-in-wroclaw.pl/. W 2016 r. natomiast ruszył serwis dla turystów http://visitwroclaw.eu/. – Odpowiadamy w ten sposób na potrzeby i oczekiwania turystów, a także osób, które przyjeżdżają na krótkie pobyty do naszego miasta i chcą je lepiej poznać i sprawniej się po nim poruszać – komentuje Ewa Waplak, redaktor naczelna www.wroclaw.pl. – W przyszłym roku czeka nas jeszcze premiera projektu Wrocław Wspiera, opartego na jeszcze lepszej nawigacji – serwisu dedykowanego mieszkańcom Wrocławia – dodaje.
Rozwój gospodarczy Wrocławia pozwolił na zmianę struktury społecznej miasta – powstała nowa klasa średnia, która decyduje o charakterze stolicy Dolnego Śląska. Dzisiejszy Wrocław to miasto ludzi młodych (co piąty mieszkaniec jest studentem), otwarte i dynamiczne, postrzegane jako najatrakcyjniejsze w Polsce miejsce do rozwoju kariery zawodowej.
– Pozyskiwanie talentów to nasze największe wyzwanie. Dziś możemy poszczycić się dodatnim saldem migracji i pozytywną prognozą demograficzną. Wiemy jednak, że tylko zintensyfikowanie działań w tym obszarze zapewni nam stabilny rozwój gospodarczy – podkreśla Ewa Kaucz, wiceprezes ARAW-u. – W 2017 r. będą one uwzględniać m.in. projekty prowadzone wspólnie ze szkołami wyższymi. To ważne, by prowadzić dialog językiem pokolenia Y i Z, co takie proste nie jest.
Ponadto spółka planuje rozszerzenie współpracy z sektorem nowych technologii, a także wspieranie przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju. – Nie chodzi tylko o startupy, ale także różne inne inicjatywy. Widzimy, jak zmienia się globalny biznes. Byliśmy pionierami dziesięć lat temu, dziś także chcemy szybko znaleźć odpowiedź na zmieniające się trendy – mówi Ewa Kaucz i podkreśla, że korporacje i duże firmy są relatywnie mało elastyczne – co wynika z ich struktury. Dlatego w wyścigu za innowacjami i w walce o pracownika potrzebują ciągle nowych, świeżych rozwiązań, które są im w stanie dostarczyć tylko małe i swobodnie poruszające się w tematach biznesowych firmy. A przecież nigdzie nie mamy tak wielu kreatywnych głów, jak we Wrocławiu!
ARAW jest oficjalnym partnerem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, blisko współpracuje również z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, organizacjami pracodawców, izbami gospodarczymi oraz szkołami wyższymi.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.