Pełnosprawni - cykl audycji w Radiu Wrocław (POSŁUCHAJ)

Małgorzata Majeran-Kokott | Utworzono: 2016-12-14 21:10 | Zmodyfikowano: 2016-12-14 21:10
Pełnosprawni - cykl audycji w Radiu Wrocław (POSŁUCHAJ) -

Gościem programu jest Dominik Kłosowski z-ca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu. W tym roku Samorząd Województwa przeznaczył blisko 12 milionów złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych. Pieniądze zostały przeznaczona na prace budowlane, wsparcie Zakładów Aktywności Zawodowej oraz na rzecz organizacji pozarządowych:

"Nieprzetarty Szlak" to nazwa drużyn harcerskich skupiających osoby niepełnosprawne. Na Dolnym Śląsku mamy w nich kilkuset harcerzy. Dorota Kołakowska, z-ca komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP opowiada o specyfice działania drużyn, projektach zrealizowanych przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego:

Stowarzyszenie pomocy chorym onkologicznie " Różowe okulary" realizuje projekty , które pobudzają do działania chorych, którym udaje się pokonać raka. Organizują spływy kajakowe i pontonowe a także utworzyli sekcję gry w golfa. Projekt " Dolny Śląsk na różne sposoby" to propozycja wycieczek i spacerów natomiast " Linie papilarne raka" to opowieści kobiet, którym udało się pokonać chorobę. O działalności stowarzyszenia opowiada prezes Maria Piworowicz:

Integracyjny Klub Kajakowy 'Kapok" od 2005 roku organizuje spływy po Odrze dla osób niepełnosprawnych. Sztandarową wyprawą jest spływ z Wrocławia do Głogowa, który organizuje od lat Bohdan Krakowski. Sam jest osobą niepełnosprawną i udowadnia własnym przykładem, że kajak jest bardzo przyjazny dla osób z różnymi dysfunkcjami. Jak zapewnia to nie tylko rekreacja ale tez znakomita rehabilitacja:

W Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie mieszka ponad trzystu podopiecznych. Cały obiekt to 22 budynki położone na 15 ha gruntu. Jak mówi dyrektor ośrodka Iwona Siemińska potrzeby tak dużej jednostki są ogromne. Dzięki funduszom przekazanym przez Urząd Marszałkowski udało się wykonać prace remontowe, które znakomicie poprawiły warunki życia osób niepełnosprawnych:

Stowarzyszenie " Krzyś - byś kolorowo żył" działa w Kątach Wrocławskich. Członkami stowarzyszenia są rodzice niepełnosprawnych dzieci. Mają 50 podopiecznych dla, których przygotowują projekty mające na celu integrację oraz rehabilitację. Jak mówi prezes stowarzyszenia Ewa Wależak, projekty realizowane przy współpracy z Zarządem Województwa to min. propozycje indywidualnej terapii dla chorych dzieci oraz wycieczki integracyjne:

Stowarzyszenie Motyl działa na rzecz integracji i aktywności artystycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Już po raz czwarty, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zorganizowali GALERION czyli Dolnośląski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Prezes Stowarzyszenia Jerzy Karmiński podkreśla, że impreza jest okazją by " wyciągnąć z domu" osoby niepełnosprawne i pozwolić aby na profesjonalnej scenie pochwaliły się swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami:

Fundacja "Warto pomagać" działa od trzech lat w Oleśnicy. Swoją pomoc kierują do niepełnosprawnych dzieci. Prezes fundacji Adelina Jarmuszewicz mówi o terapii oraz zajęciach jakie organizują dla swoich podopiecznych:

Rodzice i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu stworzyli stowarzyszenie, które pomaga podopiecznym ośrodka. Prezes Stowarzyszenia "Razem bliżej" Agnieszka Dwojak podkreśla różnorodność propozycji. To min. hipoterapia, dogoterapia, wycieczki piesze oraz spływy kajakowe:

Filip Rodzik jest utytułowanym sportowcem. Jego dyscyplina to strzelectwo sportowe. Uczestniczył w paraolimpiadzie w Pekinie oraz Rio de Janeiro . Teraz szykuje się do Tokio. Pomiędzy przygotowaniami do startów prowadzi Stowarzyszenie " Skorpion  Polkowice", w którym młodzi ludzie trenują strzelectwo, kolarstwo oraz rugby na wózkach:

Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Start Wrocław może pochwalić się medalistami igrzysk paraolimpijskich, którzy trenują w siedzibie stowarzyszenia.Z Rio de Janeiro wrócili z trzema medalami. Jak powiedziała Janina Trzeciak w Klubie działa 10 sekcji sportowych, w których trenuje dwustu zawodników:

Warsztat Terapii Zajęciowej w Świerzawie sprawuje dzienną opiekę na osobami niepełnosprawnymi w wieku od 18 do 65 lat. Przygotowali kilka pracowni, w których odbywają się zajęcia dla majsterkowiczów, kroju i szycia, ceramiczne oraz tzw. szkoła życia. Lucyna Krzyżowska, która kieruje ośrodkiem od ponad 2 lat podkreśla, że jest to często jedyne miejsce w którym osoby niepełnosprawne mogą spędzić choć trochę czasu poza rodzinnym domem:

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego są to inwestycje, remonty, wyposażenie, które poprawia komfort życia. Są też działania, które wpływają na lepsza samoocenę, doskonalenie talentów oraz integrację społeczną:

Audycja dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.