58 prelegentów z 19 krajów rozmawia o ruchu studenckim
Tematem debaty jest działalność organizacji studenckich w czasach komunizmu. Prelegenci skupiają się głównie na krajach dawnego bloku sowieckiego, bo to tam ruchy studenckie były grupą, która aktywnie sprzeciwiała się systemowi.
W różnych krajach inaczej to wyglądało, ale też wygląda do dziś - mówi - Tom Junes jeden z prelegentów konferencji:
- Szczególnie w tych krajach bloku wschodniego historycy przeważnie pracują nad swoją historią, mają swoją narrację historii. Dzięki takiej konferencji można porównywać te narracje, wyciągnąć inne wnioski, które prowadzą do dalszych badań - podkreśla Junes.
Studenci to grupa, która potrafiła dać impuls do oporu i buntu, ale nie zawsze jednak była to społeczność jednolita dlatego nadal jest wiele do wyjaśnienia - mówi jeden z organizatorów konferencji Krzysztof Łagojda . Dodaje, że równie ciekawa jest historia ruchów zagranicznych, stąd obecność licznych gości:
- Zebraliśmy 58 prelegentów z 19 krajów, w większości z krajów byłego bloku sowieckiego. Do czwartku będą ono opowiadać o różnych specyfikach środowisk studenckich w różnych też okresach istnienia komunizmu - zaznacza Łagojda.
To jedno z największych tego typu przedsięwzięć organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w ciągu ostatnich kilku lat. Konferencja ma charakter otwarty i mogą w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani (Hotel Tumski).
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.