Kongres Lemologiczny we Wrocławiu!
Kongres rozpocznie się 28 listopada o godzinie 9.00 w Kinie Nowe Horyzonty projekcją filmu Borysa Lankosza „Autor Solaris”. Film będzie punktem wyjścia do pierwszej debaty, w której dyskutować będą osoby, które osobiście znały Stanisława Lema i z nimi współpracowały: członkowie rodziny, przyjaciele, były sekretarz i autorzy rozmów z pisarzem. W debacie weźmie udział m.in. prof. Stanisław Bereś z Instytutu Dziennikarstwa Komunikacji Społecznej UWr. W drugiej debacie w Kinie Nowe Horyzonty o polszczyźnie Lema będą dyskutowali m.in. prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk. Stanisław Lem był mistrzem neologizmów, słownych gier i wynalazków leksykograficznych, a uczestnicy debaty spróbują odpowiedzieć na pytanie „Czy istnieje takie zjawisko jak „język Stanisława Lema”. Debata trzecia w KNH zatytułowana jest „Lem na małym i dużym ekranie”, a podczas niej prof. Arkadiusz Lewicki i inni porozmawiają o adaptacjach książek Lema. Filmy na podstawie książek Lema stworzyli np. Andriej Tarkowski, Steven Sodebergh, Andrzej Wajda. Sam Lem bardzo je krytykował, a co sądzą na ten temat naukowcy? Na zakończenie dnia w Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy jeszcze dwie ekranizacje Solaris – Andrzeja Tarkowskiego i Stevena Sodebergha.
Drugiego Dzień Kongresu Lemologicznego spotkamy się w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Pierwsza debata zatytułowana „Lem jako eksplorator” będzie dotyczyć powieści Stanisława Lema, w których miejscem akcji jest przestrzeń kosmiczna. Uczestnicy debaty porozmawiają o tym, jak wyobraźnia i wiedza pisarza miały się do rzeczywistości – podczas powstawania książek Lema zaczynała się dopiero epoka podboju kosmosu, czy zatem książki Lema miały wpływ na badaczy oraz eksploratorów kosmosu? Gościem tej debaty będzie gen. Mirosław Hermaszewski – astronauta, jedyny Polak, który odwiedził Kosmos, ale także prof. Marek Abramowicz, prof. Jerzy Lukierski i prof. Michał Różyczka. Debata piąta „Lem jako wizjoner” będzie dotyczyła związków Lema z nauką – pisarz w swoich powieściach bowiem bez kłopotów poruszał się po obszarach kosmologii, astrofizyki, astronomii, planetologii, biologii, matematyki, fizyki, cybernetyki. Uczestnicy debaty postarają się odpowiedzieć na pytanie – czy koncepcje, jakie głosił Lem mają tylko wartość literacką, czy dowodzą również twórczego myślenia poza obszarem sztuki? W tej debacie wezmą udział prof. Ernest Aleksy Bartnik, prof. Paweł Golik, prof. Andrzej Kisielewicz. Debata szósta to „Lem jako diagnosta”, która będzie dotyczyć filozofii w twórczości powieściowej i eseistycznej Stanisława Lema. W tej części kongresu udział wezmą prof. Andrzej Kübler, prof. Zbigniew Mikołejko, dr hab. Paweł Okołowski, prof. Jerzy Vetulani.
Ostatni dzień Kongresu Lemologicznego to dwa spotkania w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w Sali Wielkiej Zachodniej przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 15. O 9.00 dr Agnieszka Gajewska, prof. Jerzy Jarzębski, dr Maciej Płaza, prof. Małgorzata Szpakowska literaturoznawcy i krytycy literaccy opowiedzą, jak obecnie odnoszą się do utworów Lema, czy inaczej niż w XX wieku? Czy słusznie za życia Lema wymieniano go jako kandydata do literackiego Nobla? Ósma debata, dotyczyła będzie kwestii Lema jako ojca polskiej fantastyki, a gośćmi tego panelu będą liderzy literatury fantastycznej Jacek Dukaj, Marek Oramus, Wojciech Orliński, Maciej Parowski, dr Andrzej Zimniak. Czy twórczość Stanisława Lema pomagała im czy przeszkadzała podczas pisania książek o tematyce fantastycznej? Co uważają za trwałe zasługi Lema dla fantastyki, a co za przemijające olśnienia?
Debata ostatnia, dziewiąta, odbędzie się w Klubie literackim i muzycznym PROZA, przy ul. Przejście Garncarskie 2 dotyczyć będzie przekładów książek Stanisława Lema. Dzieła pisarza zostały przełożone aż na 45 języków. Uczestnicy zastanowią się, w jakich krajach miały najwyższy oddźwięk i dlaczego. W panelu udział wezmą Tatiana Jamnik, Wiktor Jaźniewicz, Katarzyna Moloniewicz, Abel Murcia, prof. Elżbieta Skibińska.
Kongresowi towarzyszyć będą pokazy filmowe i dedykowany pisarzowi koncert jazzowy zatytułowany „Lem session”. Wybitni muzycy improwizować będą na tematy lemowskie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.