TOP5 dolnośląskich placów - wygrywa plac Strażacki w Lubaniu
Głosowanie potrwa do 3 grudnia, do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Plac Magistracki w Wałbrzychu
Wałbrzych to jedno z niewielu miast, gdzie zgodnie funkcjonują obok siebie dwa place centralne. Jeden to Rynek, drugi - plac Magistracki. I chociaż zwykle to właśnie Rynek jest tym najważniejszym punktem
odniesienia, to wydaje się że w Wałbrzychu ta rola przypada placowi Magistrackiemu. Przede wszystkim dlatego, że, jak nazwa wskazuje, mieści się tam główny punkt dowodzenia miastem, czyli ratusz. Niedawno pl. Magistracki przeszedł gruntowny lifting, zmieniając całkowicie swoje oblicze.
Plac Solny we Wrocławiu
Plac Solny we Wrocławiu – rynek pomocniczy Starego Miasta we Wrocławiu, regularny, kwadratowy, wytyczony w 1242 na południowy zachód od Rynku. Plac Solny miał pierwotnie wymiary 84,5 na 94 m (270 na 300 stóp po 0,313 m). Powstał prawdopodobnie w czasie ponowionej po najeździe mongolskim lokacji miasta z 1242 r. Określany był jako Polnischer Markt[1] (Targ Polski), Salzring (Rynek Solny) albo Salzplatz (Plac Solny). W 1827 r. ustawiono na nim pomnik feldmarszałka Blüchera, a plac nazwano Blücherplatz. Po II wojnie światowej nadano placowi nazwę nawiązującą do historycznej, zaś cokół zdemontowanego jeszcze przez Niemców pomnika zburzono. (Wikipedia)
Plac Strażacki w Lubaniu
Plac Solny jest oczywiście we Wrocławiu, ale Lubań ma też taki plac, choć nazywa się on obecnie strażackim. Stoi przy nim Dom Solny, zwany Domem Zbożowym Budynek jest trzykondygnacyjny, zbudowany z kamienia bazaltowego. Pierwotnie miał służyć do magazynowania zboża i soli.
Nowy Targ we Wrocławiu
Nowy Targ (niem. Neumarkt, współczesna nazwa administracyjna plac Nowy Targ) – jeden z trzech historycznych placów targowych Starego Miasta we Wrocławiu, obok Rynku i placu Solnego. W 2013 roku zakończyły się prace przebudowy placu; w miejsce schronu powstał podziemny parking. (Wikipedia)
Nieistniejący ( jeszcze ) plac w Lwówku Śląskim
We Lwówku Śląskim jest tylko jeden plac. Aż trudno w to uwierzyć w tak historycznym mieście. Ten plac to Plac Wolności, czyli rynek. Reszta nazywa się skwerami. Powstaje jednak we Lwówku drugi plac. Właśnie jest budowany.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.