Komentarze po zaskakującej decyzji Rafala Dutkiewicza
Dzisiejsza sesja miała być burzliwa choć nie z tego powodu - radni mieli się spierać wyłącznie o pieniądze. Budżet Wrocławia po raz pierwszy przekroczy 4 miliardy złotych, ale nie ta informacja wydaje się najważniejsza.
Rafał Dutkiewicz w pewnym momencie wszedł na mównicę i wygłosił oświadczenie do radnych. Z jednej strony mówił o zadowoleniu ze zmian we Wrocławiu, z przebiegu Europejskiej Stolicy Kultury, ale też o swoim rozczarowaniu, że we Wrocławiu do głosu dochodzą ruchy nacjonalistyczne i antydemokratyczne.
W pewnym momencie Dutkiewicz stwierdził, że nie będzie kandydował w wyborach w 2018 roku. Po oświadczeniu wyszedł z sali.
#wrocław @dutkiewiczrafal nie będzie kandydował na prezydenta w 2018 roku @prwpl
— Przemysław Gałecki (@PrzemekGalecki) 24 listopada 2016
Dutkiewicz wyraźnie wzruszony powiedział, że rok Europejskiej Stolicy Kultury był niezwykłym wydarzeniem, które powinno być początkiem kolejnych zmian. Kolejne dwa lata zamierza poświęcić na rozwój miasta związany z komunikacją miejską, oraz poprawą jakości życia:
- Wrocław potrzebuje odnowy. Kulturalnej, społecznej i politycznej. Będziemy pracować nad tą odnową Wrocławia do roku 2018. Ja w tych wyborach startować nie będę.
Czy to dobrze, że Rafał Dutkiewicz nie będzie już kandydował w wyborach na prezydenta Wrocławia?
Odniósł się także do kandydatur jakie pojawią się na stanowisko prezydenta Wrocławia za dwa lata:
- Nie będę ich oceniał, nie będę ich w żaden sposób komentował, być może jedną z tych osób będę popierał przed wyborami w roku 2018.
KOMENTARZE
Tomasz Hanczarek z .Nowoczesnej.: "Miasto Wrocław to jest zupełnie inne miasto niż 15 lat temu. Poszliśmy bardzo do przodu - jesteśmy miastem europejskim. Co tu dużo mówić - olbrzymia była w tym rola Dutkiewicza. Mam nadzieję, że w 2018 roku poprze on kandydata Nowoczesnej"
Marcin Krzyżanowski z PiS uważa, że to dobra decyzja, bo jego zdaniem Dutkiewicz i tak nie miał szans: "Poparcie dla kandydatury i modelu sprawowania Wrocławiem spada. Na pewno mieszkańcy, którzy są niezadowoleni z tej polityki jaka jest prowadzona w tej chwili w mieście, odetchnęli dzisiaj z ulgą."
Mirosława Stachowiak Różecka z PiS napisała na swoim Facebooku: "W związku z ogłoszoną przez Prezydenta Wrocławia na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej decyzją o nie ubieganiu się o reelekcję w wyborach samorządowych, apeluję! Rafale, pozwól by wrocławianie mogli jak najszybciej podjąć decyzję o tym, kto wraz z nimi stawi czoła konsekwencjom złych decyzji podjętych przez Ciebie w ostatnich latach. Zwłaszcza w sferze przepłaconych inwestycji, finansów publicznych i rozwiązań komunikacyjnych. Wrocław potrzebuje dobrego planu naprawczego i nowej wizji miasta, w której niewątpliwie na pierwszym miejscu będą wrocławianie i ich potrzeby, a Ty właśnie dziś oznajmiłeś, że nie dajesz rady. Daj szansę, by odpowiedzialność za to wziął ktoś inny, kogo mieszkańcy wybiorą w przyśpieszonych wyborach. Podaj się do dymisji!"
Rezygnacja z kandydowania w wyborach samorządowych @dutkiewiczrafal to szansa na nowe otwarcie programowe i personalnie #WroclawDlaLudzi 1/2
— PO Dolny Śląsk (@PO_Dolny_Slask) 24 listopada 2016
@Platforma_org zaproponuje nową wizję rozwoju miasta i aglomeracji #WroclawDlaLudzi oraz kandydata na prezydenta w debacie z obywatelami 2/2
— PO Dolny Śląsk (@PO_Dolny_Slask) 24 listopada 2016
Dutkiewicz kilka tygodni temu został liderem Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego, który miał walczyć o sejmik, ale także w wyborach do rad miast i powiatów. Czy Dutkiewicz swoją decyzją zdecydowanie osłabił ruch? Drugi z liderów tej formacji, marszałek Cezary Przybylski sądzi, że nie.
- Osobowość Rafała i jego doświadczenie wskazują na to, że jest potrzebny ruchowi i będzie skupiał wokół siebie ludzi. Czy to było uzgodnione politycznie? Nie.
Posłuchajcie całej wypowiedzi Rafała Dutkiewicza:
"Chcę powiedzieć, co jest dla mnie ważne, jakie postawy cenię. Mam nadzieję, że wrocławianie wiedzą o tym, że cenię otwartość, tolerancję, szacunek. Szacunek dla mniejszych, słabszych, dla innych. Szacunek dla mniejszości etnicznych, religijnych także seksualnych. Cenię otwartość na dyskusje i na inne światopoglądy. Chcę jednak również powiedzieć, że dobrze wiemy we Wrocławiu, iż są granice tolerancji, nie wolno tolerować nienawiści, nie wolno tolerować rasizmu i nacjonalizmu. I to jest pierwsze moje oświadczenie.
Mieszkam we Wrocławiu od kilkudziesięciu lat, tutaj rozpocząłem studia. Chcę Państwu powiedzieć że nie widziałem w historii mojego wrocławskiego życia tak gęstego i wspaniałego roku jak rok 2016. Jestem dumny z mojego miasta, jestem dumny z tego, że rokiem Europejskiej Stolicy Kultury ufundowaliśmy Wrocławiowi tak wspaniały rozwój. Kiedyś nam się wydawało, że rok Europejskiej Stolicy Kultury będzie zwieńczeniem, dziś widzimy, że jest wspaniałym początkiem. Ciąg dalszy wyznaczymy tym, o czym rozmawiamy od dłuższego czasu - ekologicznym, zielonym rozwojem naszego miasta, czego symbolicznym świadectwem jest aplikacja, którą skierowaliśmy do Brukseli, start w konkursie na Zieloną Stolicę Europy. Wrocław jest miastem wspaniałym, są w nim jednak napięcia, także w roku 2016. Są w nim nadmierne i niepotrzebne napięcia. Te napięcia pokazują, że tak jak i Polska Wrocław potrzebuje odnowy kulturalnej, społecznej i politycznej. Będziemy kształtować tę odnowę. Sądzę, że dzisiaj powinienem już Państwu powiedzieć, że będziemy pracować nad tą odnową Wrocławia do roku 2018. W 2018 roku przyjdą kolejne wybory samorządowe. Ja w tych wyborach startować nie będę. I to jest drugie moje oświadczenie.
Trzecie oświadczenie jest bardzo krótkie - z całą pewnością będą kandydaci. Oświadcza, że nie będę ich oceniał, nie będę ich w żaden sposób komentował. Być może jedną z tych osób będę popierał przed wyborami w roku 2018. Bardzo Państwu dziękuję."
Rafał Dutkiewicz jest prezydentem Wrocławia od 14 lat. Po raz pierwszy został wybrany w 2002 roku i jako kandydydat popierany przez byłego prezydenta miasta, Bogdana Zdrojewskiego oraz PO zwyciężył w drugiej turze z Lidią Geringer de Oedenberg (kandydatkę SLD-UP). Drugie zwycięskie wybory przyniósł rok 2006, wówczas startował jako kandydat niezależny, ale z poparciem PO i PiS, wygrywając w pierwszej turze (84,53 proc. głosów, frekwencja 40,04 proc.). Po raz trzeci wygrał w 2010 roku zdobywając 72 proc. głosów przy frekwencji 39,14 proc.
To nie jedyna zaskakująca decyzja jaka dziś zapadła. Doszło także do zmiany Przewodniczącego Rady Nadzorczej Śląska Wrocław. Maciej Bluj zastąpi Włodzimierza Patalasa, a więcej o sprawie piszemy tutaj
fot. Maciej Bluj Facebook
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.