Środowisko studenckie w krajach bloku sowieckiego 1945–1989
W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2016 r. we Wrocławiu (Hotel Tumski, ul. Wyspa Słodowa 10) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Środowisko studenckie w krajach bloku sowieckiego 1945-1989. Jest to jedno z największych tego typu przedsięwzięć organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w ciągu ostatnich kilku lat. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem badaczy z całego świata. Ostatecznie w konferencji weźmie udział 58 prelegentów z 19 krajów (m.in. Rosji, USA, Białorusi, Albanii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Serbii). Wśród znamienitych gości należałoby wymienić m.in. znanego badacza Europy Środkowo-Wschodniej, prof. Marka Kramera z Harvard University, który podda analizie postawy studentów w Związku Sowieckim. Niezwykle ciekawie zapowiadają się także inne wystąpienia, których tematem będą nierzadko wydarzenia powszechnie mało znane, np. referat dr Julienne Furst z University of Bristol o niezależnej demonstracji w Moskwie sprzeciwiającej się wojnie w Wietnamie.
Ruch studencki jest często przedmiotem badań i analiz historyków. Jednak po raz pierwszy zagadnienie to potraktowane zostało w tak szerokim kontekście czasowym i geopolitycznym. Studenci to grupa, która potrafiła dać impuls do oporu i buntu, dlatego często byli obiektem zainteresowania władz w systemach totalitarnych i autorytarnych. Nie zawsze jednak była to społeczność jednolita, która jednogłośnie formułowała swoje postulaty.
Czy ruch studencki w różnych krajach bloku sowieckiego był podobny? Jeśli się różnił, to w jakim aspekcie? Z czego wynikały gwałtowne wystąpienia studentów wobec rządów, a z czego chęć wchodzenia w dialog z władzami niedemokratycznymi? Na te i wiele pytań będą próbowali odpowiedzieć historycy podczas trzydniowej konferencji.
Międzynarodowy charakter konferencji daje okazję do bardzo merytorycznej i wielowątkowej dyskusji nad wynikami badań, które są prowadzone nad ruchem studenckim w różnych krajach. Ten wielonarodowy dialog da z pewnością sposobność wskazania na wspólne tendencje, charakterystyczne dla wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to na pewno wartość, którą docenią nie tylko historycy, ale wszyscy obserwatorzy i badacze współczesnych społeczeństw.
Konferencja potrwa 3 dni. Obrady będą podzielona na równoległe panele tematyczne, gdzie oprócz prezentacji referatów, zaplanowano również dyskusje z udziałem publiczności.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.