"Alicja w krainie Czasu" - czyli czujemy oddech na plecach...
Do Radia Wrocław przychodzą na trzy godziny lekcyjne, czasem na cykl zajęć, a czasem są to rozbudowane zajęcia, w których młodzi ludzie uczą się nie tylko radia ale i realizacji telewizyjnej. Są w różnym wieku - z tymi starszymi postanowiliśmy przeprowadzić ten eksperyment.
Melchior Wańkowicz - ojciec polskiego reportażu mawiał, że reportaż to coś podskórnego, coś, czego nie da się nauczyć, ale też coś, co człowiek niejako "wysysa z mlekiem.. nie matki, ale kultury, w której się żyje".
Czy Melchior Wańkowicz miał rację? Czy nie ucząc reportażu można go zrobić? I jaki będzie efekt? Sprawdziliśmy eksperymentalnie na żywym organizmie. Uczestnicy zajęć Akademii Młodego Radiowca, gimnazjaliści z jednego z wrocławskich gimnazjów najpierw uczyli się nagrywać, potem przeprowadzili wywiady do reportażu, poszukali odpowiednich efektów dźwiękowych - bo reportaż jest trochę jak XIX wieczna powieść - jak "zwierciadło przechadzające się po gościńcu".
Gotową "surówkę" otrzymała druga grupa - tym razem realizatorów dźwięku - którzy całość poskładali technicznie i grupa młodych reżyserów, których zadaniem było złożyć całość nagrań w sensowną część.
No właśnie czy sensowną? Jak się słucha debiutantów - którzy w dodatku mają po kilkanaście lat (najmłodsi to zaledwie dziewięciolatkowie)? I by było jeszcze trudniej - muszą opowiedzieć o sobie - stworzyć portret pokolenia. Dziś premiera reportażu "Alicja w krainie Czasu" zrobionego przez młodych twórców z Akademii Młodego Radiowca.
W Radiu Wrocław między 21 a 22 w "Godzinie z reportażem" można będzie posłuchać nagrania o współczesnych "złodziejach czasu". Młodzież sama próbowała rozpoznać własny problem uzależnienia od elektroniki i wirtualnej rzeczywistości, używając do tego literackiej formy radiowego reportażu.
Do studia zaprosiliśmy też komentatorów - psychologa i pedagoga z Uniwersytetu Wrocławskiego. Po emisji chcemy z nimi porozmawiać i o dziele młodych twórców - czy oddaje prawdę - ale też o kondycji młodzieży i ich problemach. Zapraszamy także Was - słuchaczy - do rozmowy przez radiowego facebooka i telefonicznie w czasie audycji 713399060.
Na deser przygotowaliśmy natomiast reportaż Tatiany Drzycimskiej z 1996 roku - opowiadający o rówieśnikach dzisiejszych nastolatków. Posłuchajcie sami, jak bardzo zmienił się świat w ciągu dwóch dekad - przekonacie się o tym słuchając archiwalnego dzieła "Lubię rysować królewny".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.