Jawor: Odnawiają obraz ostatniego z Piastów
Trochę zamyślony, lekko uśmiechnięty książę siedzi na tronie w czerwonym płaszczu podbitym gronostajami - dziś już bez trudu można dostrzec postać na płótnie. Wcześniej obraz wyglądał jakby był przysłonięty brązowym brudnym szkliwem. Nad oczyszczeniem dzieła pracują specjaliści z Muzeum Regionalnego w Jaworze i Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Ratowanie dziedzictwa Piastów Śląskich, zaczynają od rekonstrukcji portretu Jerzego Wilhelma, ostatniego Piasta.
Są mniej-więcej w połowie tego zadania. Arkadiusz Muła, dyrektor muzeum nie ma wątpliwości, że autorem dzieła jest Johann Claessens, który wzorował się na pośmiertnych grafikach.
"Typ przedstawienia i technika malarska wskazują na czas około 1700 roku. Być może obraz powstał na dwudziestopięciolecie, może trzydziestolecie rocznicy śmierci i związany był z cyklem władców, książąt Śląska, ale także Polski i Europy."
Ponad trzystuletni obraz z Oleśnicy poprzednio trafił w ręce konserwatora jeszcze przed wojną. Teresa Chołubek-Spyt przyznaje, że przy odnawianiu momentami czuje się jak... detektyw.
"Pomocna jest tutaj lampa ultrafioletowa, która pomaga nam określić, w których partiach obrazu były przemalowania. To znaczy one są wtedy takie jak ciemne plamy. Wtedy wiemy, że te partie były przemalowane i one są młodsze, nie związane z tą warstwą chronologiczną obrazu."
W ciągu roku obraz trzykrotnie opuści pracownię konserwatorską. Obecny etap prac chętni będą mogli obejrzeć 21 listopada we Wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym.
W lutym portret wystawiony zostanie w legnickim Mauzoleum Piastów, gdzie spoczywa Jerzy Wilhelm.
Za rok - już po ukończeniu konserwacji - trafi na ekspozycję w Jaworze.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.