Wirtualna rzeczywistość i chemia fizyczna (NAUKA)
Ten biznes obraca już większymi pieniędzmi niż producenci filmów i seriali razem wzięci. Chodzi o gry komputerowe. Dziś wieczorem w nauce w Radiu Wrocław gośćmi będą naukowcy z Laboratorium Gier Wideo Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy badają światotwórstwo w grach. Innymi słowy analizują jak powstają i zbudowane są zarówno te stare, jak i najnowsze produkcje na gry komputerowe i konsole. Na razie królują myszki i pady, ale czy przyszłością nie jest rzeczywistość wirtualna?
- Jeżeli kiedykolwiek uda nam się opracować możliwość podpięcia swojego umysłu bezpośrednio do interface'u komputera, tak żebyśmy kreowali sobie światy we własnej głowie, tak jak ma to miejsce w powieściach fantastyczno-naukowych Philipa K. Dicka, wtedy moglibyśmy mówić o pewny zagrożeniu - odpowiada Jakub Krogulec.
W programie także o największym polskim wyróżnieniu dla naukowca z Politechniki Wrocławskiej. Chemik, profesor Marek Samoć został laureatem tzw. polskiego Nobla, czyli nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Profesor Samoć jest specjalistą w dziedzinie chemii fizycznej, zajmuje się m.in. badaniami nad nowymi materiałami dla optoelektroniki i fotoniki. Np. nanocząstki półprzewodnikowe mogą służyć do emisji światła.
- Tę emisję światła można wykorzystywać w rozmaitych aplikacjach np. do diagnostyki medycznej. Tego typu znane cząstki zostaną wprowadzone do tkanki. W tej tkance, w sposób selektywny, zabarwiam tylko te komórki, które są komórkami chorymi, komórkami nowotworowymi - tłumaczy profesor Samoć.
Czytaj też: Prof. Marek Samoć z Politechniki laureatem polskiego Nobla
A cała rozmowa z profesorem oraz dyskusja o grach komputerowych w dzisiejszej Nauce Radia Wrocław. Początek po godzinie 21.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.