Prof. Marek Samoć z Politechniki laureatem polskiego Nobla
Polskie Noble od dwudziestu lat przyznaje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. W ten sposób nagradza uczonych za wybitne i przełomowe badania w różnych obszarach nauki.
Prof. Marek Samoć został doceniony za odkrycie niezwykłych właściwości optycznych nanomateriałów. Mogą one być wykorzystane np. w przekształcaniu sygnałów optycznych, w obrazowaniu biologicznym czy też w konwersji energii.
- Bardzo dziękuję fundacji za to prestiżowe wyróżnienie, to tak naprawdę nagroda dla całego mojego zespołu naukowego z Politechniki Wrocławskiej – mówi prof. Samoć. – Cieszę się bardzo, że uczelnia mi zaufała i pozwoliła realizować projekty badawcze, które są doceniane przez środowisko naukowe – dodaje uczony.
Jak mówi prorektor Politechniki Wrocławskiej prof. Andrzej Trochimczuk, badania profesora Samocia, mogą np. pomóc w walce z rakiem:
Choć sam profesor przebywa obecnie w Zurichu, to jak podkreśla Trochimczuk, to duże wyróżnienie, również dla uczelni:
- Myślę, że prof. Marek Samoć identyfikuje się z uczelnią. Stworzył tutaj wspaniałą grupę badawczą, która rozwinęła się bardzo pod Jego skrzydłami i stanowi chyba najsilniejszą grupę badawczą na całej uczelni, a na pewno na wydziale chemicznym.
Profesor Marek Samoć jest specjalistą w dziedzinie chemii fizycznej, zajmuje się m.in. badaniami nad nowymi materiałami dla optoelektroniki i fotoniki. Materiały takie składają się z obiektów o rozmiarach nanometrycznych, których organizacja strukturalna może być ściśle kontrolowana. Naukowiec bada nanostruktury o różnym charakterze: tzw. nanocząstki plazmoniczne, półprzewodnikowe kropki kwantowe, nanokryształy zawierające jony lantanowców, struktury zawierające molekuły biologiczne, takie jak białka i DNA. Uczony z Politechniki Wrocławskiej przez wiele lat pracował w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australia).
fot. Politechnika Wrocławska
Dzięki odkrytym przez profesora Marka Samocia efektom nowe materiały w fotonice mogą usprawnić przesyłanie i przetwarzanie informacji, a ogniwa elektryczne trzeciej generacji mogą być tańsze, wydajniejsze i bardziej ekologiczne. Potencjalne zastosowania nanofotoniki w medycynie to diagnostyka nowotworów, dostarczanie leków bezpośrednio do chorych komórek, postęp w terapii fotodynamicznej, w której lekarstwo jest aktywowane światłem, oraz wykrywanie złogów amyloidowych, które powodują chorobę Alzheimera.
Prof. Marek Samoć konstruuje również unikalne w skali światowej urządzenia do pomiarów optycznych. Badacz jest laureatem wielu prestiżowych grantów, m.in. "Mistrz" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2013) oraz "Maestro" Narodowego Centrum Nauki (2014), a także Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2015) i Wrocławskiej Nagrody Naukowej (2016).
Polskie Noble
Są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe w czterech dziedzinach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. Laureatów wybiera grono wybitnych profesorów wchodzących w skład kapituły konkursu. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.
W tym roku oprócz prof. Samocia Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagrodziła też:
- prof. Jana Kozłowskiego i prof. Józefa Spałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego
oraz
- prof. Bogdana Wojciszke z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego
Wręczenie nagród odbędzie się 8 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.