Policja apeluje: Postaw na odblask!
"Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Niestety wielu pieszych nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni" - apelują funkcjonariusze.
Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Według policyjnych statystyk w 2015 roku na terenie woj. dolnośląskiego piesi spowodowali 171 wypadków drogowych w wyniku, których śmierć poniosło 19 osób, a obrażenia ciała odniosły 154.
Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pomimo zróżnicowanej aury pogodowej, występującej na drogach Dolnego Śląska, spowodowanej m.in. ukształtowaniem terenu, najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa.
Analogicznie porównując z winy pieszego najczęstsze przyczyny, to nieostrożne wejście przed jadący pojazd oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Poważnym problemem wśród zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w których winę ponoszą osoby piesze, jest przyczyna określana, jako: „stanie oraz leżenie na jezdni”, która od paru lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.
PAMIĘTAJMY: Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni.
Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.
Wcześniejsze zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie przez osoby poniżej 15 roku życia. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji, obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym. W przepisach przewidziano również wyjątki. Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Obecny przepis nie ma także zastosowania w strefie zamieszkania. Jak wiemy pieszy korzysta tam z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są kosztami znikomymi i nie stanowią przeszkody uniemożliwiającej jej nabycia przez przeciętnego użytkownika dróg. Natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.