Osada sprzed 1800 lat na peryferiach Jawora
Przez ostatnie setki lat było to zwykłe pole rolne. Jednak przy niwelowaniu wielkiego terenu archeolodzy odkryli i zabezpieczyli ponad 200 zabytkowych obiektów. Głównie fragmentów naczyń, ale również pozostałości ziemianek, budynków słupowych, palenisk, a nawet weszli do dawnej studni. Mariusz Łesiuk, z Fundacji Archeologicznej "Archeo" szacuje, że są to obiekty sprzed 1800 lat. To może oznaczać, że osadę zamieszkiwali ludzie związani z plemieniem Lugiów.
fot. Mariusz Łesiuk
- Przed wiekami była tutaj wioska. Na obecną chwilę odkryliśmy tu już ponad 200 obiektów: pozostałości ziemianek, pozostałości budynków słupowych, ognisk. Mamy też pozostałości studni sprzed 1800 lat - mówi Łesiuk.
Burmistrz Jawora, Emilian Bera nie ukrywa, że znalezisko robi duże wrażenie. - Byłem tam osobiście i rozmawiałem z archeologami. Niesamowita historia, niesamowita rzecz. Najważniejsze, że ona nie wpływa na proces inwestycyjny - wyjaśnia Bera.
Burmistrz podkreśla, że w ostatnich latach niemal co roku w okolicach Jawora archeologom udaje się odnaleźć historyczne skarby. W listopadzie - przy innej budowie - robotnicy natknęli się na kilkaset naczyń glinianych. Po oczyszczeniu i konserwacji można je już obejrzeć w jaworskim muzeum.
O najnowszym znalezisku zostali już poinformowany zarówno konserwator zabytków, jak i niemiecki inwestor. Odkrycie nie opóźni budowy zakładu. Ślady historycznej wioski zostaną dokładnie udokumentowane, a odnalezione przedmioty trafią do Muzeum Regionalnego w Jaworze.
fot. Damian Zapał
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.