Z Wrocławia zniknie 140-letni pomnik przyrody?
Oto jak uzasadniany jest pomysł wycięcia drzewa:
Ocenia się, że drzewo to ma ponad 140 lat. Od podstawy pnia do wysokości ok. 2,7 m widoczny jest rozległy ubytek pnia otwarty od strony ulicy Sienkiewicza. Pień jest całkowicie wypróchniały. Na drzewie można zaobserwować owocniki grzybów: łuszczak zmienny oraz hubiak pospolity.
Z uwagi na naturalny proces starzenia się, wypróchnienie pnia, a przede wszystkim obecność strzępek grzybów w naczyniach przewodzących drzewo na przestrzeni ostatnich lat odrzucało górne części korony, co stwarzało konieczność zdejmowania suszu.
Mimo dużych zdolności regeneracyjnych lipa nie odbudowała korony. Na obniżenie witalności drzewa wpływały również trudne warunki życiowe związane z ruchliwym skrzyżowaniem (kumulacja spalin), niska wilgotność powietrza, wysoka temperatura, mała przestrzeń życiowa stanowiska i inne. Zespół wielu czynników stresowych oddziaływujących przez szereg lat wzmagał proces zamierania.
W dniu 27 lipca br., w skutek działania czynników atmosferycznych, uległ wyłamaniu zabezpieczony wiązaniem konar drzewa, który zawisł nad ciągiem pieszym stwarzając duże zagrożenie.
Zdarzenie to pociągnęło za sobą konieczność natychmiastowego przeprowadzenia prac interwencyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Lipa srebrzysta, już wcześniej posiadająca szczątkową koronę, utraciła bezpowrotnie wartości przyrodnicze ze względu na które ustanowiono ją pomnikiem przyrody. Z uwagi na lokalizację pomnika przyrody tuż przy ruchliwym skrzyżowaniu, nad chodnikiem i kioskiem LOTTO, jest on obiektem szczególnie problematycznym i w chwili obecnej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.
W związku z powyższym, w przedmiotowym przypadku zachodzą dwie przesłanki do zniesienia ochrony z pomnika przyrody, są to: utrata wartości przyrodniczych ze względu na które ustanowiono formę ochrony przyrody i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.