TOP5: Dolnośląskie bazyliki (KOŃCÓWKA GŁOSOWANIA)
Głosowanie potrwa do soboty 22 października, do godziny 11 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.
Głosów: 630 Średnia ocena:
4.2 Głosów: 232 Średnia ocena:
3.6 Głosów: 218 Średnia ocena:
3.5 Głosów: 147 Średnia ocena:
3.1 Głosów: 122 Średnia ocena:
2.7
Bazylika w Bolesławcu
Niemal równo 4 lata temu 7 października 2012 roku kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja został wyniesiony do rangi bazyliki. Dokonał tego J. E. Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk Prymas Polski. Oczywiście byliśmy tam w tej ważnej chwili:
Dlaczego bolesławiecka świątynia otrzymała tytuł bazyliki? Zaglądamy do jej gospodarza, księdza rektora Andrzeja Jarosiewicza który mówi, że historycznie kościół ten znajdował się na jednym z najważniejszych szlaków pątniczych w Europie:
Bazylika w Bolesławcu, jak mówi prezydent miasta Piotr Roman, ma wymiar europejski i to już od średniowiecza, czyli na długo zanim ktoś wymyślił Unię Europejską. Bo tworzyli ją artyści z całej Europy, w tym Włosi, i to widać w środku:
Co ciekawe, nie wszyscy, nawet ci którzy przechodzą codziennie koło bazyliki, wiedzą jak ona wygląda w środku.
I to jest absolutnie zadziwiające. Ludzie przechodzą obok bazyliki, jednego z najważniejszych kościołów w diecezji legnickiej i na Dolnym Śląsku i nigdy ich nie tknęło, by zajrzeć do wnętrza. Co do tego wnętrza, to proboszcza tknęło. Ma ochotę zajrzeć tam, gdzie od dziesięcioleci nikt nie zaglądał. Do podziemi:
Czekamy z niecierpliwością i mamy nadzieję być przy tym otwieraniu podziemi.
Bazylika w Legnickim Polu
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi w Legnickim Polu jest najmłodszą dolnośląską bazyliką, a być może nawet najmłodszą w Polsce. Ten tytuł 15 czerwca 2014 roku nadał świątyni papież Franciszek. Dawne sanktuarium kryje wiele tajemnic. Historycy wskazują między innymi na wyjątkowe freski, które stanowią zapis, czasem mało znanych wydarzeń, sprzed wielu stuleci. Przewodnikiem po świątyni jest Iwona Nosko-Sułkowska z tamtejszego muzeum poświęconego Henrykowi Pobożnemu.
Dwa lata temu Sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu zostało podniesione do rangi Bazyliki Mniejszej. Od tego momentu przekraczających progi świątyni też jest znacznie więcej?
Bazylika ma wiele tajemnic. Jedną z nich podczas ostatniego remontu odkrył proboszcz parafii ks. Włodzimierz Gucwa.
Jakie jeszcze elementy kościoła wskazują na to, że ta relikwia rzeczywiście została gdzieś tam ukryta przed wiekami?
Bazylika w Krzeszowie
fot. Piotr Słowiński
To jeden z najsławniejszych zabytków pocysterskich w Polsce. Wspaniały barokowy zespół przyciąga pielgrzymów i turystów z całego kraju. Krystian Michalik, przewodnik i badacz historii kościoła mówi, że jest to też jeden z najbardziej bożonarodzeniowych kościołów w Polsce:
Zwykli ludzie i duchowni jak widzą Krzeszów? Posłuchajmy:
Bazylika w Krzeszowie słynie z najstarszej maryjnej ikony w Polsce, przywiezionej być może przez samą świętą Jadwigę Śląską, ale to też jest miejsce, w którym można się nie tylko modlić, ale również wypoczywać. Podkreślają to pielgrzymi i kanclerz diecezji legnickiej ksiądz Józef Lisowski:
Dobrze jest zwiedzać Bazylikę w Krzeszowie z przewodnikiem, bo wystrój kościoła zawiera ukryte przesłania, przesłania czytelne może dla średniowiecznych mnichów, ale dla nas już nie bardzo. Krystian Michalik mówi, że właściwie każde miejsce w sanktuarium coś znaczy:
Oczywiście dla tych mniej wymagających są podziemia pełne tajemnic, wieża, organy, mauzoleum Piastów, pałac na wodzie i mnóstwo innych miejsc do zobaczenia w Krzeszowie.
Bazylika w Strzegomiu
Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła to skarb Strzegomia. XIV-wieczna, gotycka świątynia, w 2002 roku, bullą papieską Jana Pawła II otrzymała miano bazyliki mniejszej, jest też Pomnikiem Historii. O tym miejscu wie wszystko pasjonat historii Strzegomia, niezmordowany badacz tajemnic Krzysztof Kaszub. Jego zdaniem, w strzegomskiej bazylice każdy kamień, każda rzeźba i wizerunek mają swoje symboliczne znaczenie, podobnie jak jej wymiary, liczba okien i inne, niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły.
O bazylice w Strzegomiu krążyło wiele legend i niesprawdzonych wiadomości. Krzysztof Kaszub postanowił zweryfikować mity. Razem ze współpracownikami sprawdził, co kryją fundamenty świątyni:
Według naszego przewodnika, każda z kamiennych płaskorzeźb, postacie umieszczone nad portalami, zachowane malowidła i wizerunki, to religijne symbole. Każdy szczegół ma określone, symboliczne znaczenie. Ich zbadanie zajęło Krzysztofowi Kaszubowi wiele lat, ale teraz jednym tchem może opowiadać o każdym szczególe architektonicznym:
Krzysztof Kaszub zna historię bazyliki na wylot, właśnie kończy książkę o tym zabytku, która będzie nosić tytuł "Bazylika pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Symfonia zapisana w kamieniu". Pełni też rolę przewodnika po Strzegomiu:
Bazylika w Wambierzycach
fot. wambierzyce.pl
Bazylika pełna cudów - tak mówią o świątyni w Wambierzycach. Wszystko zaczęło się w 1218 r., kiedy pod starą lipą modlił się niewidomy Jan z Raszewa. Z kronik wynika, że nagle w koronie drzewa pojawiła się figurka Matki Boskej z dzieciątkiem, a mężczyzna w tej samej chwili odzyskał wzrok. W ten sposób, niemal z dnia na dzień, nieznana nikomu miejscowość stała się słynnym miejscem cudów. Do dziś Wambierzyce to cel tysięcy pielgrzymów.
Bazylika stoi na wysokim wzgórzu. Ile schodów muszą pokonać pielgrzymi, żeby dostać się do jej pięknego wnętrza?
2016 to wyjątkowy rok dla Wambierzyc. Dokładnie 80 lat temu papież Pius XI nadał słynnemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Jest to tytuł honorowy, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, albo ze względu na swoje walory liturgiczne. Wambierzycka bazylika spełnia oba wymagania. Od XII wieku jest ośrodkiem kultu maryjnego i celem pielgrzymów z całego świata. Rozmawiamy z o. Albertem Krzywańskim - proboszczem parafii, którą jak już się dowiedzieliśmy kocha całym sercem.
Widać, że gospodarze świątyni robią wszystko, by nie straciła swojego blasku. Oprócz iluminacji dbają też o zachowanie tych wszystkich pięknych, zabytkowych elementów bazyliki. Wiem, że planujecie remonty - i to na dużą skalę, prawda?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.