Dutkiewicz: Stwórzmy polską Nokię
Rafał Dutkiewicz uważa, że "Polska to Kuwejt węglowy" i "jako kraj o jednych z największych zasobów węgla musimy się stać liderem nowej eksploatacji naszych zasobów" - pisze Dutkiewicz dla dziennika "Rzeczpospolita".
Skąd takie zainteresowanie węglem u prezydenta Wrocławia? Dutkiewicz przypomina pewne spotkanie i ciekawą ideę: "Kilka miesięcy temu ma miejsce spotkanie dwóch indywidualności: wrocławskiego biznesmena Przemysława Koelnera – współtwórcy znanej rodzinnej spółki giełdowej Koelner i Polonusa, i doktora Bohdana Żakiewicza – biznesmena i wynalazcy. Pierwszy ma spore środki, wiedzę biznesową i wiarę w kolejny sukces, drugi patenty i technologie – niektóre sprawdzone, niektóre jeszcze nie. Obaj chcą się dobrać do polskiego złota, którego niewyobrażalnie wiele na Dolnym i Górnym Śląsku. Tyle że nie klasycznymi technologiami górniczymi, ale przez połączenie technologii bliższych nafciarzom i zakładom petrochemicznym. Żadnego kopania, klasycznych szybów i odkrywek. Zamiast węgla ma być metan i wodór. Czy z tego może być Polska Nokia? - zastanawia się Dutkiewicz - ."Być może, ale by tak się stało, nie wystarczy entuzjazmu, pieniędzy i wizji Koelnera i Żakiewicza wspieranych przez samorządowców dolnośląskich oraz wrocławskie środowisko akademickie. Bardzo dużo w tej grze zależy od państwa – pośrednio i bezpośrednio".
Tylko czy Państwo pomoże? Państwo oparte o Platformę Obywatelską, której zaangażowanie Dutkiewicza w ogólnopolską politykę nie jest na rękę?
Tymczasem zdaniem Dutkiewicza: - "Zdecydowana postawa rządu ma szansę uratować nas przed skokowym wzrostem cen energii elektrycznej i utratą wielu miejsc pracy w nastawionych na eksport energochłonnych gałęziach przemysłu".
"Klasyczne techniki górnicze – zarówno głębinowe, w przypadku węgla kamiennego, jak i odkrywkowe – w przypadku brunatnego – odchodzą w przeszłość - uważa Dutkiewicz. - Musimy poszukiwać drogi alternatywnej, i taką drogą w przypadku zasobów węglowych jest zamiana nośnika stałego na gazowy, tj. metan i wodór, czyli to, czym już się zajęli Koelner, Żakiewicz i Wrocławskie Centrum Badań. Nie są w tym zamyśle osamotnieni. W najbliższym czasie najprawdopodobniej dołączą do nich Cuprum – spółka córka KGHM – oraz Fortum i kilka innych podmiotów gospodarczych oraz instytucji badawczych".
Dutkiewicz: "To może być wielka rewolucja techniczna i cywilizacyjna. I to jest szansa dla Polski. Na polską Nokię!"
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.