Powstała Lubińska Strefa Inwestycyjna
400 hektarów areału w bliskim sąsiedztwie budowanej trasy S-3, obok lotniska i z planowanym węzłem kolejowym. To walory Lubińskiej Strefy Inwestycyjnej. Porozumienie o utworzeniu takiego podmiotu podpisał dziś między innymi prezydent miasta, szef KGHM-u i podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Lipiński. Obecny na ceremonii Patryk Wild zapewniał, że dzięki strefie Lubin wkrótce stanie się ważnym ośrodkiem lotniczym.
I mamy szansę - zresztą to jest jeden z elementów "Planu Morawieckiego", żeby Polska była istotnym producentem technologii lotniczych - żeby właśnie taką produkcję uruchomić właśnie tutaj, dzięki parametrom i uwarunkowaniom tej strefy.
Do takiej inwestycji Lubin przygotowywał się od wielu lat. Między innymi dlatego w mieście powstała szkoła lotnicza. Udział "Polskiej Miedzi" w przedsięwzięciu ma związek z planem dywersyfikacji produkcji koncernu.
Adam Lipiński, podsekretarz Stanu w Kancelarii Premiera, nie wyklucza, że teren zostanie włączony do struktur Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ale to tylko jedno w wielu planowanych rozwiązań.
Z pewnością złożymy wniosek, żeby to była podstrefa. Natomiast nie jest wykluczone, że będą inne rozwiązania. Walorem tej strefy nie jest to, że będą ulgi podatkowe, tylko to, w jakim miejscu się znajduje. I to jest wielki bonus, na którym możemy budować świetlaną przyszłość tego regionu.
Jeden z największych w Polsce placów inwestycyjnych Lubina zlokalizowany jest tuż obok budowanego zjazdu z trasy S-3. Najdalej w przyszłym roku ma zostać oddany do użytku czternastokilometrowy odcinek trakcji kolejowej zakończony rampą na terenie strefy. Oprócz tego do dyspozycji przedsiębiorców już dziś pozostaje lotnisko.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.