House of Cards na placu Solnym we Wrocławiu
Uczestnicy konkursu mieli w nim przedstawić swoją własną wizję przyszłości, inspirując się Wrocławiem jako miejscem, w którym już dziś można zobaczyć i dotknąć tego, jak będą wyglądały miasta w przyszłości.
Koncepcja przygotowana przez doktoranta PWr zakładała stworzenie jednostki mieszkalnej wybudowanej niemal w całości z materiałów pochodzenia papierowego. Zbudowany domek jest całkowicie wodoodporny i ma powierzchnię ok. 12 m kw. Niewielka powierzchnia pozwala na łatwy transport oraz montaż przy użyciu podstawowych narzędzi budowlanych.
Realizacja w ramach projektu „House of Cards” jest także punktem startowym do dalszych badań. Stanowi również fragment większego założenia projektowego, którego budowa planowana jest w kolejnych latach, jako pierwsza w Polsce i czwarta w Europie konstrukcja permanentna z elementów tekturowych.
Budynek na pl. Solnym będzie można oglądać do 8 października.
Jerzy Łątka jest także pomysłodawcą konstrukcji prezentującej wystawę z okazji 70-lecia Politechniki Wrocławskiej. Charakterystyczną instalację z drewnianych belek i papierowych tulei, wewnątrz której znajdowały się kolorowe plansze z informacjami na temat uczelni, można było oglądać w ubiegłym roku na pl. Solnym.
Doktorant jest również pomysłodawcą i współprowadzącym Letniej Szkoły Architektury. W tym roku studenci z Polski i Holandii zbudowali w jej ramach konstrukcje mieszkalne, które mogą zostać wykorzystane jako schronienia dla uchodźców lub ofiar katastrof naturalnych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.